Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Lambton Park'

Clematis 'Lambton Park'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Lambton Park' to odmiana powojnika wyselekcjonowana w 1985 roku przez Toma Benetta. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) uhonorowało ją nagrodą AGM.

Powojnik 'Lambton Park' - opis

Powojnik 'Lambton Park' należy do grupy Tangutica. Pnącze osiąga 4-5 metrów długości. Rośnie silnie, jego roczne przyrosty dochodzą nawet do 3 m. Czepia się podpór ogonkami liściowymi.
Ma nieduże, trójlistkowe liście o ząbkowanych brzegach. Kwitnie od czerwca do października na tegorocznych pędach. Kwiaty są dzwonkowate, mają około 7 cm średnicy, są zbudowane z ciemnożółtych działek kielicha oraz żółtozielonych pylników. Po przekwitnięciu ozdobą tego powojnika są błyszczące, jedwabiste, puszyste, suche owocostany w kształcie lampionów.

>> Przeczytaj też: Powojniki - kwitnące pnącza. Wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników

Powojnik 'Lambton Park' - uprawa

Powojnik 'Lambton Park' jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej kwitnie posadzony w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Toleruje różne typy gleb – również te uboższe w składniki pokarmowe. Jest dość odporny na suszę (w porównaniu z innymi powojnikami). Wytrzymuje polskie zimy. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Dołek powinien mieć około 60 cm głębokości i podobną szerokość. W początkowym okresie uprawy powojnik 'Lambton Park' wymaga regularnego podlewania. Podłoże wokół pędów warto obłożyć płaskimi kamieniami – to ograniczy m.in. wyparowywanie wody. Roślina dobrze reaguje na nawozy fosforowo-potasowe (pobudzają krzewienie i kwitnienie). Starsze okazy zaleca się przycinać – prace wykonuje się wczesną wiosną.

>> Przeczytaj też: Pnącza: sadzenie i pielęgnacja. Mało wymagające rośliny pnące do ogrodu

Powojnik 'Lambton Park' - zastosowanie

Powojnik 'Lambton Park' najlepiej rozpinać na podporach: tyczkach, linach czy kratownicach. Można go wykorzystać jako ozdobę altan, ogrodzeń, ozdobnych płotków, trejaży i pergoli. Znosi warunki miejskie. Nadaje się jako roślina okrywowa. To gatunek polecany do obsadzania ekranów dźwiękoszczelnych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.