Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik 'Betty Corning'

Clematis 'Betty Corning'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Betty Corning' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana w USA przez Betty Corning.

Powojnik 'Betty Corning' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, dorastające do 3-4 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, fioletoworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty są złożone z 4-8 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszym unerwieniu i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Betty Corning'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.