Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Obwojnik grecki

Periploca graeca
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Obwojnik grecki pochodzi Turcji oraz Grecji (stąd drugi człon nazwy gatunku). W Polsce niestety jest słabo znany, jednak warto zainteresować się tym gatunkiem, ponieważ to bardzo piękna roślina. Obwojnik należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

Obwojnik grecki - opis

Obwojnik grecki to silnie rosnące pnącze, którego osiągające od 5 m do nawet 10 m długości pędy pokryte są licznymi liśćmi: błyszczącymi i ciemnozielonymi na górnej stronie blaszki liściowej, a na dolnej jasnozielonymi i matowymi. Jesienią liście efektownie przebarwiają się na kolor żółty. Liście są całobrzegie, ostro zakończone, wyglądem przypominają liście wierzby białej. Pędy obwojnika owijają się wokół podpór.

Okres kwitnienia obwojnika greckiego trwa od czerwca do września. Kwiaty są małe, jednak bardzo dekoracyjne - mają kształt gwiazdy,są  fioletowe wewnątrz i zielonożółte na zewnątrz, z delikatnym, białym owłosieniem. Wydzielają bardzo przyjemny zapach. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - długie torebki, zrośnięte po dwie wierzchołkami. Po przecięciu pędu lub liścia z rośliny wydobywa się biały sok.

Obwojnik grecki - warunki uprawy

Obwojnik grecki z racji swojego pochodzenia lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Nie ma dużych wymagań. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne i średnio wilgotne. Klasyczna ziemia ogrodnicza będzie wystarczająca.
Obwojnik grecki jest to roślina odporna na choroby, szkodniki oraz mróz (z powodzeniem może być uprawiana w naszym klimacie w gruncie).

Obwojnik grecki - pielęgnacja

Raz na jakiś czas roślinę warto przyciąć, aby uporządkować pędy. Podczas intensywnego kwitnienia warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez odkłady.

>> Przeczytaj też: Rozmnażanie krzewów owocowych i ozdobnych przez odkłady

Obwojnik grecki - zastosowanie

Obwojnik grecki - jak sama nazwa wskazuje - ma zdolność owijania się wokół przedmiotów lub innych roślin. Doskonale nadaje się do tworzenia osłon bądź obrastania altan w miejscach słonecznych. Warto go sadzić w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, aby można było podziwiać oryginalne kwiaty i napawać się ich zapachem.
Obwojnik można uprawiać w pojemniku, pamiętając o zapewnieniu solidnej podpory.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Tagi: kwiaty, pnącze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.