Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Kokornak wielkolistny

Aristolochia durior = Aristolochia macrophylla = Aristolochia sipho
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kokornak – opis

Kokornak wielkolistny jest wieloletnim pnączem, o ciemnozielonych pędach, charakteryzującym się bujnym wzrostem, dorasta do 10 m (roczne przyrosty wynoszą 1–2 m). Główną jego ozdobą są wyjątkowo duże, liście – do 30 cm długości – o sercowatym kształcie, które nakładają się na siebie, dzięki czemu tworzą gęstą zieloną ścianę. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Kokornak powojnikowy – kwiat

W maju i czerwcu na roślinie pojawiają się oryginalne – wyglądem przypominające fajki – purpurowo-brązowo nakrapiane kwiaty, schowane najczęściej pod liśćmi.

Kokornak wielkolistny – uprawa i zastosowanie

Kokornak dobrze znosi miejskie warunki. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych, wilgotnych, w półcieniu (nie należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych). Latem należy go nawadniać 2 razy w tygodniu.
Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych – wymaga mocnych podpór (pędy owijają się wokół podpory). Posadzony przy wysokich drzewach gęsto oplata ich pnie.
Kokornak to pnącze odporne na mróz, ale przed zimą dobrze podstawę pnia obsypać ziemią do wysokości 25–30 cm albo okryć ją liśćmi lub igliwiem.

 

>>Przeczytaj też: Kokornak wielkolistny – pnącze o dużych liściach. Uprawa i zastosowanie kokornaku w ogrodzie

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.