Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Groszek szerokolistny

Lathyrus latifolius
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnącze
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Groszek szerokolistny to ozdobne pnącze bylinowe, należące do rodziny bobowatych. Groszek szerokolistny zwykle dorasta do 2-3 m wysokości. Główną ozdobą rośliny są pojawiające się od czerwca do września różowe, białe (odmina 'Albus') lub purpurowe (odmiana 'Red Pearl') kwiaty, zebrane w niezbyt duże grona na szczytach cienkich, sztywnych łodyg. Budową i wyglądem do złudzenia przypominają groszek pachnący, ale w przeciwieństwie do niego, zwykle są bezwonne lub o słabo wyczuwalnym zapachu. Po przekwitnieniu przekształcają się w zielone, nagie strączki z zamkniętymi wewnątrz nasionami.
Groszek szerokolistny poza kwiatami uwagę zwraca również oryginalnymi, kanciastymi i uskrzydlonymi pędami, które na całej długości pokrywają się luźno ułożonymi, owalnymi, zielonymi i dość szerokimi liśćmi. Pędy pnącza czepiają się podpór za pomocą cienkich wąsów, a więc nie potrzebują dodatkowego podwiązywania. Na okres zimy cała część nadziemna rośliny zamiera, wiosną odradzając się z mocnego, palowego korzenia.
Groszek szerokolistny wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych, choć może dać sobie radę także w lekkim półcieniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych.
Groszek szerokolistny rozmnaża się przez wysiew nasion, które wcześniej powinny być poddane stratyfikacji w niskich temperaturach.
Groszek szerokolistny jest doskonałą rośliną na balustrady słonecznych tarasów, ściany altanek i ażurowe ogrodzenia. W Polsce można niekiedy spotkać go także na stanowiskach naturalnych - podlega ścisłej ochronie gatunkowej, dlatego nie należy roślin wykopywać ani zrywać.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Tagi: pnącze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.