Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Glicynia kwiecista

Wisteria floribunda
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 6 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Glicynia kwiecista w stanie naturalnym występuje w Japonii i Korei. To silne pnącze (lewoskrętne) wspina się owijając pędami wokół podpory. Rośnie szybko i tworzy znaczną masę pędów i liści, trzeba więc zapewnić glicynii bardzo wytrzymałe i stabilne podparcie. W ostre zimy może przemarzać, ale łatwo odbija z korzeni.

Glicynia kwiecista - charakterystyka

Glicynia kwiecista tworzy soczyście zielone, pierzaste liście, do 30 cm długości, które jesienią przebarwiają się na żółto. Wiosną - w maju i czerwcu - rozwijają się pachnące lawendowe kwiaty (u odmian także białe, różowe i fioletowoniebieskie), zebrane w zwisające kwiatostany, osiągające nawet do 50 cm długości. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo. Po przekwitnięciu glicynia kwiecista zawiązuje owoce – długie omszone strąki.

>>Przeczytaj też: Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Przez pierwsze lata glicynia rośnie dość wolno, później nawet 3 m rocznie, ale ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie, można regulować jej rozmiary, a także prowadzić ją w formie drzewka. Przycinanie pędów stymuluje też kwitnienie.

Poznaj też glicynię chińską 'Profilic'

Glicynia kwiecista – uprawa

Glicynia kwiecista dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie jest wymagająca co do gleby - wystarczy średnio żyzna, ale przepuszczalna. Nie służy jej podłoże mokre oraz stagnująca woda.
Glicynię najlepiej rozmnażać przez sadzonki z odkładów (pęd przygina się do podłoża, mocuje, i w miejscu zetknięcia obsypuje żyzną ziemią lub kompostem, a gdy się ukorzeni – odcina od rośliny macierzystej). Egzemplarze powstałe z nasion kwitną słabiej, a na pierwsze kwiaty trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Glicynię warto przycinać, bo to pobudza ją do kwitnienia w kolejnym roku. Pierwszy raz zabieg wykonujemy w połowie czerwca (zaraz po przekwitnięciu) prześwietlając, czyli rozluźniając strukturę korony. Drugi raz - na przełomie lipca i sierpnia - skracamy pędy do 5-6 pąków co zwiększy obfitość kwitnienia w kolejnym roku. Im mniej pąków na skracanych pędach tym dłuższe i zarazem efektowniejsze wyrastają z nich kwiatostany. Należy pamiętać, że cięcie po połowie sierpnia jest niewskazane, bo roślina nie zdąży się wzmocnić przed zimą i przemarznie.
W rejonach o ostrzejszym klimacie młode egzemplarze należy zabezpieczać na zimę (glebę wokół rośliny okryć ściółką, szyjkę korzeniową obsypać kopczykiem ziemi, a pędy owinąć agrowłókniną lub matą słomianą).

>>Przeczytaj też: Glicynia kwiecista – cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię

Glicynia kwiecista – zastosowanie

To efektowne pnącze najlepiej czuje się na południowych i południowo-zachodnich elewacjach. Jest fantastyczną dekoracją w okresie kwitnienia, ale także poza nim - dzięki masie zielonych pierzastych liści dodaje budynkom wdzięku. Sprawdza się jako osłona altan i pergoli, a w rejonach cieplejszych naszego kraju można sadzić ją przy ogrodzeniach (pod warunkiem, że miejsce nie jest wietrzne).

Tekst: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Komentarze (15)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.