Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Dzwonkowiec kosmaty

Codonopsis pilosula
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonkowiec kosmaty pochodzi z Azji: z Korei i Chin, gdzie można go spotkać w naturalnym środowisku. Pnącze z powodzeniem można uprawiać w naszym kraju. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Potocznie nazywany jest żeń-szeniem europejskim lub żeń-szeniem biednego człowieka.

Dzwonkowiec kosmaty - opis

Dzwonkowiec kosmaty to bylina zaliczana do pnączy. Dość giętkie pędy osiągają od 1 m do około 2 m długości. Roślina szybko rośnie, w niedużym czasie może opleść pędami spora powierzchnię.  Liście dzwonkowca są zielone, jajowatego kształtu, ale lekko wydłużone i ostro zakończone. Mogą być delikatnie owłosione. Okres kwitnienia dzwonkowca przypada od maja do sierpnia (w zależności od warunków pogodowych). Kwiaty przyjmują barwę żółtozieloną, jak nazwa wskazuje mają kształt dzwonkowaty. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona. Korzenie rośliny mają kształt marchewkowaty, wydłużony i lekko cylindryczny. Znajdują od lat zastosowanie w chińskiej medycynie ludowej.

Dzwonkowiec kosmaty - warunki uprawy

Dzwonkowiec kosmaty nie jest trudna w uprawie. Idealne będzie dla niej miejsce cieniste lub półcieniste. Pełne słońce zupełnie jej nie służy, podobnie jak długotrwałe okresy suszy. Najlepiej, gdy rośnie w cieniu innych roślin. Do prawidłowego wzrostu wymaga umiarkowanie żyznego podłoża (na przykład gleby piaszczystej z domieszką gliny), ale przewiewnego. Wilgotność gleby należy utrzymywać stale na umiarkowanym poziomie.

Dzwonkowiec kosmaty - pielęgnacja

Ważne jest zapewnienie roślinie sztucznych podpór (takich jak słupki, kratki, pergole). Podczas wyjątkowo mroźnych zim zaleca się okrywać karpę korzeniową. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz zacienianiu rośliny, gdy jest narażona na bezpośrednie słońce. Dzwonkowiec rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Bardzo szybko się ukorzenia.

Dzwonkowiec kosmaty - zastosowanie

Dzwonkowiec kosmaty to roślina o orientalnym wyglądzie, który zawdzięcza przede wszystkim dekoracyjnym kwiatom. Idealnie sprawdza się jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Poleca się sadzić go pośród innych roślin bądź w pobliżu murków czy ogrodzeń (stanowią one dobrą podporę dla pędów rośliny).
Dzwonkowiec kosmaty jest rośliną leczniczą (surowcem leczniczym jest korzeń) - wykazuje właściwości uodparniające organizm, zmniejszające stres oraz obniżające ciśnienie krwi.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.