Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: photos.com

Cytryniec chiński

Schisandra chinensis
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: 5 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cytryniec chiński – opis

Cytryniec chiński, należący do rodziny cytryńcowatych, nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, ale jego wyjątkowe walory ozdobne i właściwości lecznicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie miłośników roślin. Cytryniec chiński to jeden z najciekawszych przedstawicieli roślin z rodzaju cytryniec, do którego zalicza się ponad 20 gatunków.

Cytryniec – bluszcz chiński

Cytryniec chiński to dekoracyjne pnącze o długich, wiotkich pędach (dorastających do 5-15 m) i dużych (około 10 cm długości), błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach, zebranych w niewielkie okółki. Blaszka liściowa jest lekko zaostrzona na końcu i delikatnie piłkowana na brzegach, po roztarciu wydziela przyjemny aromat. Jesienią (we wrześniu) liście cytryńca przebarwiają się na żółty kolor, a następnie niemal wszystkie na raz opadają.

Cytryniec chinski – kwiaty i owoce

Cytryniec zakwita wiosną (w maju i czerwcu), rozwijając niewielkie, przyjemnie pachnące, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane w małe kępki w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w groniaste owocostany, złożone z okrągłych, krwistoczerwonych jagód. Owoce dojrzewają we wrześniu i są nie tylko wspaniałą ozdobą rośliny, ale również wartościowym surowcem leczniczym. Nadają się do suszenia oraz przygotowywania dżemów i soków.

Cytryniec – roślina dwupienna

Trzeba pamiętać, że cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci.

Schisandra chinensis – uprawa

Cytryniec chiński godny jest uwagi nie tylko ze względu na walory ozdobne, smakowe i lecznicze, ale także z powodu niekłopotliwej uprawy. W naszym klimacie jest całkowicie odporny na niską temperaturę i nie wymaga zimowego okrycia. Nie znosi natomiast przesuszania, dlatego podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz stosunkowo żyznej, dobrze uprawionej i wilgotnej gleby.

Cytryniec chiński – rozmnażanie

Cytryńca chińskiego najlepiej rozmnażać wegetatywnie: za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny pozyskane z nasion kwitną i owocują dopiero po 5-7 latach. Pnącze znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach lub niewielkich, ażurowych ogrodzeniach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.