Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Bluszcz pospolity

Hedera helix
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, płożący
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bluszcz pospolity jest wiecznie zielonym, wieloletnim pnączem, należy do rodziny araliowatych Araliaceae. Występuje w całej Europie, z wyjątkiem północnych krańców, na Kaukazie, w Małej Azji i Persji, a jako gatunek zawleczony również w Ameryce Północnej. Rośliny na stanowiskach naturalnych objęte są częściową ochroną gatunkową. Ochronie podlegają okazy kwitnące.

Bluszcz pospolity - opis

Łodyga bluszczu pospolitego płoży się lub wspina przy pomocy korzonków przybyszowych, do wysokości 20 m. Pędy kwitnące są pozbawione korzonków przybyszowych. Liście bluszczu są z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, pod spodem jaśniejsze, czerwieniejące przy niższych temperaturach, skórzaste, 3–5-klapowe (klapy trójkątne), u nasady sercowate, zimozielone. Osadzone są na pędach płonych, ich długość i szerokość wynosi od 4 do 10 cm. Liście pędów położonych niżej są zazwyczaj silniej powcinane. Liście rosnące na pędach kwitnących mają odmienny kształt – są jajowate lub jajowato-lancetowate, całobrzegie i zaostrzone.

Bluszcz - kwiat

Kwiaty bluszczu są obupłciowe, drobne, 5-krotne, zebrane w baldachowate półkuliste wiechy Płatki korony szerokie i krótkie, zielonożółte do białozielonych. Bluszcz kwitnie od września do października. Kwiaty wydzielają zapach padliny, zwabiając muchy, jednocześnie wytwarzają nektar zwabiający pszczoły i trzmiele. Pierwszy raz zakwita dopiero w 8–10 roku życia.

Bluszcz, czyli hedera - odmiany

Bluszcz pospolity ma liczne odmiany uprawiane jako rośliny ozdobne, np. 'Arborescens', 'Profesor Seneta'. Uprawia się także formy karłowe, rosnące w doniczkach, służące do ozdoby wnętrz.
Dobrze rośnie na glebie próchniczej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego, w pełnym słońcu gorzej rośnie. Stosowany jest jako roślina okrywowa lub ozdobne pnącze, formuje się z niego zwarte kobierce na zacienionych miejscach, pod koronami drzew. Pędy mogą osiągnąć nawet do 20 m, roczny przyrost to około 1 m.

>>Przeczytaj też: Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu

Bluszcz rozmnażanie

Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Do tego celu ucina się młode pędy długości 40–50 cm i ukorzenia się, zazwyczaj trwa to 10–14 dni.

Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące – zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (24)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.