Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Bluszcz kanaryjski

Hedera canariensis
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: do 40 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bluszcz kanaryjski pochodzi z Wysp Kanaryjskich, choć można spotkać go także na Maderze, w Portugalii czy Tunezji. W Polsce jest znany i uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny araliowatych (Araliaceae).

Bluszcz kanaryjski - opis

Bluszcz kanaryjski to wieloletnie, zimozielone pnącze. Ma płożący, dywanowy pokrój. Zwykle pędy dorastają do 4 m długości. Nie należy do roślin szybko rosnących, ale za to jest długowieczny.  Pędy są giętkie, liście zielone, błyszczące, z zaczerwienionymi ogonkami liściowymi i wyraźnie zaznaczonymi nerwami (bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego). Okres kwitnienia może przypadać w różnym czasie, w zależności czy uprawa jest gruntowa, czy w pomieszczeniu. Zazwyczaj jest to wrzesień. Zielonożółte kwiaty nie są zbyt ozdobne. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czarne, kuliste, pestkowce.
Jedną z najbardziej popularnych odmian bluszczu kanaryjskiego jest ‘Gloria’, która ma liście biało-zielone prostokątnego kształtu.

Przeczytaj też: Bluszcze doniczkowe - gatunki do uprawy w domu. Uprawa i pielęgnacja bluszczy domowych >>>

Bluszcz kanaryjski - warunki uprawy

Bluszcz kanaryjski bardzo dobrze czuje się w miejscu cienistym lub półcienistym, ale osłoniętym od wiatru (roślina pochodzi ze zdecydowanie cieplejszego klimatu niż nasz). Im mniej słońca, tym liście są ciemniejsze. Jeśli chodzi o podłoże to bluszcz kanadyjski jest dość wymagający. Powinno być ono żyzne, bogate w próchnice, wilgotne.
Roślina jest dość wrażliwa na mróz, dlatego w naszym kraju polecana jest tylko do uprawy doniczkowej lub szklarniowej. Można próbować uprawy gruntowej, jednak koniecznie z okrywaniem na zimę.
Bluszcz kanaryjski bywa wrażliwy na choroby i szkodniki.

Bluszcz kanaryjski - pielęgnacja

Bluszcz kanadyjski jest wrażliwy na suszę, dlatego należy go regularnie podlewać przez cały okres wegetacji. Może przemarzać, dlatego jeśli uprawiamy go w gruncie, należy roślinę ściółkować lub okrywać. Pozytywnie działa na niego nawożenie mineralne i organiczne. Rozmnaża się przez pędy wierzchołkowe. Idealny czas na pobranie sadzonek to wiosna. Bluszcz szybko się ukorzenia.

Bluszcz kanaryjski - zastosowanie

Bluszcz kanaryjski ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się jako roślina okrywowa czy pnącze na balkon wijące się po ścianie czy balustradzie. W pomieszczeniach warto umieszczać go w doniczkach wiszących - wtedy prezentuje się najatrakcyjniej. Można sadzić go w pobliżu oczek wodnych i w miejscach zacienionych. Jeśli zapewnimy mu podporę, będzie sie po niej ładnie wspinał. Idealnie prezentuje się na tle ceglastych budynków czy żelaznych ogrodzeń.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.