Wiśnia 'Łutówka' - Prunus cerasus 'Łutówka'

2022-06-27 16:46

Wiśnia 'Łutówka' to najpopularniejsza odmiana wiśni pospolitej (Prunus cerasus). Uprawiana jest zarówno w sadach towarowych, jak i w przydomowych ogródkach. Jest to stara odmiana wiśni o nieznanym pochodzeniu, od wielu lat uprawiana w Polsce.

Wiśnia 'Łutówka'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wiśnia 'Łutówka'

Spis treści

  1. Wiśnia Łutówka - owoce
  2. Uprawa wiśni
  3. Choroby wiśni

Wiśnia Łutówka - owoce

Wiśnia 'Łutówka' wcześnie wchodzi w okres owocowania – nawet już w drugim roku po posadzeniu (zwykle w 3-4 roku). Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, owocuje regularnie i bardzo obficie. Tworzy duże owoce (5-7 g) o ciemnej skórce i ciemnoczerwonym soku, miąższ dobrze odchodzi od pestki. Są średnio miękkie o kwaśnym smaku. Doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory oraz do zamrażania. Ze względu na wydzielanie dużej ilości soku nie nadają się do przechowywania. Owoce dojrzewają późno – pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Są mało podatne na pękanie (w trakcie deszczowej pogody).

Wiśnia 'Łutówka' jest samopylna – do zapylenia kwiatów nie są potrzebne inne odmiany wiśni. Wiśnia 'Łutówka' charakteryzuje się dużą odpornością na mróz. Pąki są mało wrażliwe na przymrozki.

Uprawa wiśni

Wiśnia 'Łutówka' powinna rosnąć tylko na stanowiskach słonecznych, w cieniu owoce będą małe i kwaśne. Gleba powinna być lekka, żyzna, średnio wilgotna o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Wiśnia 'Łutówka źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych i podmokłych. Wiśnia 'Łutówka' rośnie średnio silnie (na podkładce z czereśni ptasiej) lub słabo (na podkładce z antypki). Drzewo tworzy kulistą i luźną koronę. Starsze gałęzie wyrastają pod kątem prostym i mają tendencję do ogołacania się. W przypadku braku intensywnego cięcia pędy zwisają ku ziemi.

Choroby wiśni

Wiśnia 'Łutówka' jest bardzo wrażliwa na choroby, szczególnie na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Jest średnio podatna na moniliozę (brunatną zgniliznę drzew pestkowych) i mało wrażliwa na raka bakteryjnego. Niestety, uprawa wiśni 'Łutówki' nie jest możliwa bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Z tego powodu wielu ogrodników nie poleca tej odmiany do ogrodów przydomowych.

Poznaj też wiśnię ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój luźny
Jak sadzić drzewa i krzewy