Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Prunus cerasus ‘Groniasta z Ujfehertoi’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, luźny
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ (inaczej wiśnia ‘Ujfehertoi Furtos’) jest to stara węgierska odmiana wiśni, nieznanego pochodzenia. Nazwa Ujfehertoi pochodzi od miejscowości, gdzie została znaleziona pierwsza jej siewka. Ta odmiana wiśni jest powszechnie uprawiana w sadach towarowych oraz w przydomowych ogrodach.

>>Przeczytaj też: Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, odmiany wiśni

 

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi'

 

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ rośnie początkowo silnie, w starszym wieku nieco wolniej. Korona jest gęsta, o wielu gałęziach pokrytych licznymi krótkopędami. Stanowisko dla tej odmiany wiśni powinno być ciepłe i słoneczne.
Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ owocuje bardzo obficie, niestety nieregularnie, gdyż wcześnie kwitnie i niekiedy kwiaty są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Należy unikać sadzenia jej w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. W przydomowych ogrodach warto posadzić ją przy domu, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.
Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ w okres owocowania wchodzi w 2–3 roku po posadzeniu. Jest odmianą częściowo samopylną, jednak aby uzyskać duży plon owoców warto posadzić ją przy innej odmianie wiśni, która będzie jej zapylaczem – doskonale nadaje się do tego wiśnia 'Łutówka'.

>>Przeczytaj też: Wiśnie: cięcie wiśni. Kiedy i jak przycinać wiśnie

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi' owoce

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ tworzy duże owoce o czerwonej skórce i czerwonym miąższu. Owoce dojrzewają zwykle w drugiej połowie lipca, doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i do mrożenia.

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ jest mało podatna na raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Średnio wrażliwa na moniliozę. Odmiana jest w pełni odporna na mróz.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.