Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Winorośl ‘Swenson Red’

Vitis ‘Swenson Red’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Winorośl ‘Swenson Red’ to odmiana winorośli bardzo popularna i łatwa w uprawie amatorskiej. Jest to znana w Polsce odmiana legendarnego amerykańskiego hodowcy Elmera Swensona nazywanego w swoim kraju „Patronem Północnego Winiarstwa”. Podczas swojej 60-letniej pracy wyhodował wiele odpornych szczepów winorośli, które są podstawą upraw w chłodnym klimacie w krajach, nieposiadających tradycji winiarskich.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać winorośl w ogrodzie. Winogrona - uprawa

Winorośl 'Swenson Red'

 

Winorośl ‘Swenson Red’ jest bardzo odporna na mróz (wytrzymuje spadki temperatury do -30 st.C), może zimować nawet bez okrywania. Nawet jeśli przemarznie, szybko się zregeneruje.

 

'Swenson Red' - odmiana winorośli

 

Winorośl ‘Swenson Red’ jest popularną odmianą deserową i przerobową, często spotykaną w ogrodach przydomowych. Owoce są różowoczerwone, średniej wielkości. Dojrzewają zwykle w drugiej połowie września, mogą długo pozostawać na krzewach. Uważane są za jedne z najsłodszych winogron uprawianych w Polsce. Są winno-słodkie o truskawkowo-malinowym posmaku. Doskonale nadają się na słodkie wino.

>>Przeczytaj też: Winogrona z ogrodu. Jakie odmiany winorośli wybrać. Gdzie i jak sadzić winorośl

 

Winogrono uprawa

 

Winorośl ‘Swenson Red’ charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, można ją sadzić przy kratkach, ogrodzeniach lub altanach. Stanowisko do uprawy tej odmiany winorośli powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Gleba żyzną, wapienna, lekko wilgotna.

>>Przeczytaj też: Winorośl w ogrodzie. Jaką ziemię lubią winogrona (winorośl)?

Winorośl choroby

Winorośl ‘Swenson Red’ jest dość podatna na mączniaka rzekomego winorośli, na pozostałe choroby – dość odporna.

Poznaj też winorośl japońską

Tekst: Paweł Romanowski
Tagi: owoce
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.