Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Świdośliwa

Amelanchier
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 2 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Świdośliwa to krzew bądź nieduże drzewo o wysokości , które rodzi jadalne, smaczne owoce. Rodzaj świdośliwa obejmuje około 25 gatunków, z których najbardziej znane są świdośliwa olcholistna (łac. Amelanchier alnifolia) i świdośliwa kanadyjska (łac. Amelanchier canadensis). W Europie najczęściej można spotkać świdośliwę jajowatą (łac. Amelanchier ovalis).

Świdośliwa owoce na przetwory

Owoce świdośliwy dojrzewają latem, ale mogą pozostawać na roślinie aż do zimy. Owoce świdośliwy na początku są czerwone, potem purpurowe, a dojrzałe czarne. Można je spożywać na surowo bądź przeznaczyć na przetwory (dżemy, konfitury, nalewki). Zawierają antocyjany (przeciwutleniacze), witaminy C, A, B, kwas jabłkowy, białko, tłuszcze, błonnik, żelazo, potas, wapń.

Świdośliwa to nie tylko krzew owocowy, ale także roślina ozdobna o bardzo dekoracyjnych białych, gwiazdkowatych kwiatach, zebranych w groniaste kwiatostany. Dekoracyjne są także młode liście o miedzianym kolorze (później stają się zielone). Krzewy świdośliwy są dekoracyjne także jesienią, gdy liście przebarwiają się na kolor złoty i czerwony.

Świdośliwa uprawa

Świdośliwa ma nieduże wymagania uprawowe. Jest tolerancyjna w stosunku do gleby, choć najlepsze do uprawy świdośliwy są gleby próchnicze, piaszczysto-gliniaste,przepuszczalne, lekko kwaśne bądź obojętne (pH 6,0–7,5). Świdośliwę najlepiej posadzić na stanowisku półcienistym. Ziemia powinna być średnio wilgotna lub wilgotna, ale roślina nie lubi zalewania oraz gleb podmokłych. Roślinę trzeba regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy.
Świdośliwa zazwyczaj dobrze zimuje, ale mogą uszkadzać ją wiosenne przymrozki.

>>Przeczytaj też: Świdośliwa – modny krzew owocowy. Uprawa świdośliwy w ogrodzie

Świdośliwa rozmnażanie

Świdośliwa łatwo rozmnaża się przez odrosty korzeniowe. Roślinę można też rozmnażać przez nasiona, sadzonki zielne i półzdrewniałe, a także przez odkłady. Świdośliwę można także szczepić.

Poznaj inne krzewy owocowe:

 

 

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.