Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Węgierka Zwykła’

Prunus domestica 'Węgierka Zwykła'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Węgierka to jedna z najstarszych odmian śliwy, znana w Europie już w XVII w. Do Polski przywieziona z Węgier – stąd jej nazwa.

Śliwka węgierka – drzewo owocowe

W obrębie odmiany występuje wiele jej typów o zróżnicowanej wartości. Owocowanie rozpoczyna średnio późno. Węgierka owocuje obficie (lepiej na glebach o dużej zawartości próchnicy i wody), corocznie. Na glebach suchych i ubogich owoce drobnieją. Kwitnie dość późno, najczęściej w drugiej dekadzie maja. Kwiaty są biało zielonkawe, niewielkie. Odmiany śliwy węgierki są samopylne, więc jednocześnie to jedne z lepszych zapylaczy dla śliw.

Węgierka zwykła – opis

Drzewa rosną średnio silnie, tworząc wyniosłą, za młodu stożkowatą, później kulistą, równomiernie zagęszczoną koronę, wymagającą intensywnego cięcia prześwietlającego. Konary ukośnie skierowane do góry, często krzyżujące się, silnie rozgałęzione o dużej ilości krótkopędów. Drzewa i pąki dość wytrzymałe na mróz. Kwiaty rzadko uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Odmiana odporna na brunatną zgniliznę drzew pestkowych; na liściach i owocach mogą występować objawy szarki (ospowatość śliw). Rzadko atakowana przez owocówkę śliwkóweczkę. Na pozostałe choroby i szkodniki średnio podatna.

Śliwki węgierki – owoce

Owoc śliwy jest średniej wielkości (25–30 g), owalne lub odwrotnie jajowate, zwężające się ku dołowi, o dość długich szypułkach. Śliwki węgierki dojrzewają od połowy września do końca października (zależnie od typu i stanowiska). Przed zbiorem nie opadają, można je przetrzymać na drzewie. Im później zebrane – tym smaczniejsze, a pestka lepiej odchodzi od miąższu. Skórka brązowofioletowa, pokryta białawym nalotem i drobnymi brunatnymi cętkami, mocno przywiera do miąższu, który jest złotożółty, żółty lub zielonkawożółty, zwarty, chrząstkowy, średnio soczysty. Owoce dobrze znoszą transport.

Węgierka – cenne drzewo owocowe

Śliwa węgierka to odmiana deserowa, doskonała również na przetwory (powidła i susze). Odpowiednia do wszystkich typów sadów oraz ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne gleby o dużej zawartości próchnicy i wody.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: drzewo, owocowe
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.