Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Renkloda Ulena’

Prunus domestica 'Renkloda Ulena'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny, wzniesiony
Wysokość: 3 m - 4,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ to francuska odmiana śliwy. Owocowanie rozpoczyna dość późno. Owocuje obficie i corocznie, ale wykazuje skłonność do przemienności (lata o obfitym owocowaniu następują po latach, gdy owocowanie jest słabsze). Kwitnie na początku maja. Kwiaty są białe, duże, powyżej 3 cm średnicy. Odmiana samopylna, jednocześnie jeden z najlepszych zapylaczy dla śliw.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe: odmiany śliwy do przydomowego ogrodu

Śliwa 'Renkloda Ulena' uprawa

 

Drzewa tej odmiany śliwy rosną silnie, tworząc kulistą, nieco spłaszczoną, luźną koronę, o nieregularnych, łukowato wygiętych i ukośnie skierowanych ku górze konarach. Drzewa i kwiaty są dość wytrzymałe na mróz. Odmiana odporna na szarkę (ospowatość śliw) i brunatną zgniliznę drzew pestkowych, wrażliwa na moniliozę.

Śliwa 'Renkloda Ulena' owoce

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ ma duże owoce (45–50 g), kuliste lub owalne, dojrzewają od połowy do końca sierpnia. Mają gładką, dość grubą, zielonożółtą, kwaśna skórkę, pokrytą białym nalotem i białymi drobnymi cętkami. Miąższ jest złotożółty z jaśniejszymi żyłkami, miękki, galaretowaty, aromatyczny i bardzo smaczny, niezbyt dobrze odchodzący od pestki (jedynie w pełnej dojrzałości odchodzi łatwo). Owoce są chętnie odwiedzane przez osy. Na stanowiskach zimnych i glebach suchych owoce są mniejsze, o gorszym smaku.

>>Przeczytaj też: Śliwki z przydomowego sadu. Śliwa - popularne drzewo owocowe

Śliwa ‘Renkloda Ulena’ to jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, dżemy). Ze względu na duże i smaczne owoce oraz odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Poznaj inne odmiany śliwy:

 

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Komentarze (10)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.