Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Prunus domestica ‘Mirabelka z Nancy’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’ to stara, francuska, średnio późna odmiana śliwy, uprawiana w Europie od połowy XVIII wieku.

Mirabelka z Nancy – opis

Mirabelka owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie. Owocuje bardzo obficie, często przemiennie (lata intensywnego owocowania następują po owocowaniu mniej intensywnym). Kwitnie w drugiej dekadzie maja. Kwiaty są białe, raczej drobne. Odmiana samopylna, dość dobry zapylacz dla innych odmian, szczególnie innych mirabelek.

Mirabelka – drzewo

Drzewa rosną średnio silnie, tworząc zwartą, kulistą koronę. Drzewa i pąki są dość wytrzymałe na mróz. Kwiaty rzadko są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Na choroby i szkodniki odmiana jest mało wrażliwa. Za wyjątkiem wyjątkowo suchych gleb – udaje się prawie wszędzie.

Śliwka mirabelka – owoce

Owoce są drobne (12-18 g), kuliste lub owalne, dojrzewają pod koniec sierpnia. Dojrzałe – łatwo opadają. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka jest złotożółta, z białym nalotem, w trakcie dojrzewania uzyskuje pomarańczowoczerwony rumieniec z drobnymi, brunatnoczerwonymi plamkami. Miąższ jest złotożółty, zwarty, bardzo słodki, korzenny, smaczny.

Śliwa mirabelka na przetwory

‘Mirabelka z Nancy’ to odmiana deserowa, jedna z najlepszych odmian na kompoty, susz i soki. Ze względu na doskonałe owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana ta jest rozmnażana przez okulizację lub szczepienie. Jako podkładkę stosuje się 'Ałyczę'. Sadzonki mirabelki można również próbować wykonać z odrostów korzeniowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.