Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Katinka'

Prunus domestica ‘Katinka'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa ‘Katinka' to niemiecka, wczesna odmiana śliwy, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Ortenauer’ i ‘Ruth Gerstetter’.

Owocowanie rozpoczyna wcześnie. Owocuje obficie, corocznie. Kwitnie pod koniec kwietnia lub na początku maja.  Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, do poprawy plonowania, w jako dodatkowego zapylacza można stosować odmianę 'Ruth Gerstetter'. ‘Katinka' jest jednocześnie dobrym zapylaczem dla innych odmian śliw, m.in: 'Hanita', 'President', 'Elena'.

Drzewa rosną średnio silnie, lub silnie, tworząc dość luźną, kulistą koronę. Drzewa i pąki średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.  Na choroby i szkodniki odmiana średnio podatna.

Owoce są średniej wielkości lub małe (20–28 g), owalne, dojrzewają od trzeciej dekady lipca do początku sierpnia. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka bordowoniebieska, u dojrzałych owoców prawie granatowa, silnie pokryta bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem. Miąższ jest żółty do pomarańczowożółtego, zwarty, z dużą zawartością cukrów, słodki, bardzo smaczny.

Śliwa ‘Katinka' to jedna z odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Ze względu na smaczne owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana rozmnażana przez okulizację lub szczepienie, jako podkładkę stosuje się 'Węgierkę Wangenheima' lub 'Antypkę'.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.