Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Śliwa domowa

Prunus domestica
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 7 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa domowa należy do rodziny różowatych Rosaceae, pochodzi z Azji. Jest naturalnym mieszańcem ałyczy i śliwy tarniny. Znana tylko w uprawie, nie występuje w stanie dzikim. W Polsce uprawiane są odmiany tego gatunku.

Śliwa domowa jest drzewem dorastającym do 10 m wysokości. Liście są okrągłe, eliptyczne lub jajowate, o brzegach karbowanych lub piłkowanych. Zazwyczaj białe kwiaty wyrastają na szypułkach po dwa. Owocem jest kulisty lub wydłużony pestkowiec, zwany śliwką. Odmiany różnią się porą dojrzewania owoców, ich wielkością, barwą skórki, smakiem oraz składem chemicznym. Śliwki spożywane są na surowo, a także przerabiane na susze, dżemy, powidła, kompoty, marynaty, nalewki. Zawierają cukry, witaminy (głównie grupy B), nieco minerałów i prawie tyle pektyn, co jabłka.

Śliwa dobrze znosi suszę. Wymaga stanowiska słonecznego, nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jest odporna na mrozy.

W uprawie śliwy największy problem sprawia porażenie ospowatością śliwy (zwaną szarką). Choroby tej nie można zwalczyć, a jedynie można jej zapobiec, zwalczając mszyce. W rejonach szczególnie zagrożonych wirusem ospowatości śliw należy wybierać odmiany tolerancyjne (takie, u których szarka pomimo występowania, nie deformuje owoców).

Szlachetne odmiany śliw rozmnażane są przez okulizację na siewkach ałyczy lub siewkach Węgierki Wangenheima.

Tekst: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.