Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Cacanska Lepotica’

Prunus domestica ‘Cacanska Lepotica’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa 'Cacanska Lepotica' to jugosłowiańska, wczesna odmiana śliwy, otrzymana w 1961 roku, w Instytucie Sadownictwa w Ćaćak, ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka Wangenheima’ i ‘Węgierka Pożegacza’. Za odmianę uznana w 1975 roku. Owocowanie rozpoczyna wcześnie. Owocuje obficie, corocznie. Kwitnie pod koniec kwietnia lub na początku maja.  Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, a jednocześnie dobry zapylacz dla innych odmian śliw.

Drzewa rosną średnio silnie, lub słabo, tworząc zwartą, dobrze ulistnioną koronę o dość silnych, pokrytych jasnym nalotem, jednorocznych pędach o gładkiej powierzchni, brunatnych w dolnej partii, bardziej bordowych na wierzchołkach. Liście średniej wielkości, szerokojajowate do prawie okrągłych, matowe, ciemnozielone na wierzchniej części. Drzewa i pąki średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.  Na choroby i szkodniki odmiana średnio podatna.

Owoce są średniej wielkości lub duże (40–50 g), o średnich wymiarach 4,9x3,7x3,6cm, owalne, dojrzewają w w pierwszej dekadzie sierpnia. Im później zebrane – tym są smaczniejsze, pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka ciemnogranatowa, silnie pokryta bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem. Owoce wybarwiają się zanim osiągną dojrzałość. Miąższ jest zielonożółty, soczysty, dość smaczny. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.

Śliwa 'Cacanska Lepotica' to jedna z odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Ze względu na duże i smaczne owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana rozmnażana przez okulizację lub szczepienie, jako podkładkę stosuje się 'Węgierkę Wangenheima'.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.