Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka czerwona ‘Rosetta’

Ribes rubrum ‘Rosetta’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka czerwona ‘Rosetta’ to krzew owocowy polecanym do uprawy amatorskiej. Ta odmiana porzeczki czerwonej jest łatwa w uprawie, bardzo plenna i ma niewielkie wymagania.
Krzewy porzeczki czerwonej ‘Rosetta’ rosną średnio silnie, mają kulisty, zwarty pokrój, dorastają od 1 m do 2 m wysokości. Porzeczka czerwona ‘Rosetta’ ma niewielkie wymagania, z powodzeniem rośnie w każdej ziemi ogrodowej, pod warunkiem, że będzie ona przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Stanowisko powinno być słoneczne, ale odmiana ‘Rosetta’ dobrze czuje się także w półcieniu. Krzewy wymagają regularnego podlewania.
Porzeczka czerwona ‘Rosetta’ obficie owocuje w drugiej połowie lipca. Owoce są duże lub bardzo duże, dość wyrównane pod względem wielkości, kuliste, jaskrawoczerwone z połyskiem, lekko kwaskowate. Owoce są zebrane w wiszące, bardzo długie grona, łatwe do zbioru ręcznego. Owoce znakomicie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale mogą być też wykorzystywane na przetwory, mrożonki, do deserów i ciast.
Krzewy porzeczki ‘Rosetta’ są mrozoodporne, jednak młode rośliny posadzone na jesieni najlepiej okryć na zimę agrowłókniną lub słomianym chochołem. Ta odmiana porzeczki czerwonej jest mało wrażliwa na antraknozę liści, ale porażana przez amerykańskiego mączniaka agrestu.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.