Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’

Ribes nigrum ‘Ojebyn’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, lekko wzniesiony
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ to doskonała wczesna odmiana porzeczki uprawiana w sadach towarowych. Z uwagi na dużą odporność na mróz i wiosenne przymrozki oraz regularne i średnio obfite owocowanie, odmiana ta jest często uprawiana w ogrodach przydomowych.
Krzewy porzeczek czarnych ‘Ojebyn’ rosną średnio silnie, mają pokrój kulisty, lekko wzniesiony, u starych krzewów rozłożysty. Wytwarzają liczne, grube pędy, średnio sztywne, które uginają się pod ciężarem dużych owoców.
Owoce porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ mają grubą skórkę i zielonkawy miąższ z lekkim różowym odcieniem. Słodko-winne owoce mają łagodny smak. Owoce nie nadają się do produkcji koncentratu i soków. Najlepiej spożywać je tuż po zebraniu. Owoce są wczesne, dojrzewają na początku lipca, 5–7 dni wcześniej niż porzeczka czarna odmiany ‘Ben Lomond’. Owoce zebrane są w krótkich gronach i długo utrzymują się na krzewie.
Porzeczka czarna ‘Ojebyn’ wymaga słonecznego stanowiska. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna o obojętnym pH. Krzewy porzeczki czarnej ‘Ojebyn’ są bardzo odporne na amerykańskiego mączniaka agrestu, ale wrażliwe na opadzinę liści i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. W latach wilgotnych owoce porażane są przez szarą pleśń. Krzewy tej odmiany porzeczki czarnej są bardzo wytrzymałe na mróz, a pąki i kwiaty (pojawiają się w kwietniu) są średnio tolerancyjne na przymrozki wiosenne.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.