Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’

Ribes petraeum ‘Biała z Juteborg’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokokulisty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ (syn. ‘Weisse aus Jüterbog’) to odmiana porzeczki będąca sportem porzeczki ‘Holenderska Czerwona’. Jest to jedna z najcenniejszych odmian porzeczki białej uprawianej w Polsce, szczególnie polecana do nasadzeń amatorskich.
Krzewy tej odmiany porzeczki rosną słabo, mają szerokokulisty pokrój, wytwarzają dużo rozgałęzionych pędów jednorocznych.
Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ wcześnie wchodzi w okres owocowania i plonuje bardzo obficie. Najwięcej kwiatostanów powstaje na 3- i 4-letnich pędach. Kwitnie wcześnie – czasem już pod koniec kwietnia, w związku z czym kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Owoce są duże, wyrównane, żółtobiałe z widocznymi białymi żyłkami i nasionami prześwitującymi przez skórkę. Miąższ owoców jest słodko-kwaśny, o delikatnym smaku. Jagody dojrzewają dość równomiernie, uzyskując dojrzałość zbiorczą w drugiej połowie lipca. Grona są długie i zwarte, łatwe do zbioru ręcznego. Owoce tej odmiany porzeczki białej przeznaczone są przede wszystkim do bezpośredniego spożycia, rzadziej do deserów.
Porzeczka ‘Biała z Juteborg’ nie ma specjalnych wymagań glebowych. Powinna rosnąć w glebie żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnym na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. Jest odporna na opadzinę liści, jednak w okresach suszy często brązowieją i zasychają brzegi liści. Jest wysoce mrozoodporna, jednak młode krzewy warto zabezpieczać na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.