Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pigwa pospolita

Cydonia oblonga
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: średnio
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Pigwa pospolita to duży krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do 3 m wysokości. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).
Pigwa pospolita kwitnie późno – dopiero pod koniec mają bądź na początku czerwca. Efektowne, białe kwiaty pigwy mają około 5 cm średnicy, są miododajne. Liście pigwy są ciemnozielone z wierzchu, a od spodu szarozielone, mocno owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.
Pigwa pospolita rodzi duże, dekoracyjne owoce, które początkowo mają zielonożółty kolor, a z czasem stają się cytrynowożółte. Owoce są aromatyczne, pokryte delikatnym kutnerem, który łatwo się ściera, są twarde i kwaśne i choć nie nadają się do spożycia na surowo, to można z nich zrobić rozmaite przetwory. Odmiany pigwy pospolitej różnią się m.in. kształtem owoców – może on być podobny do kształtu jabłka bądź gruszki.
Pigwa pospolita jest powszechnie stosowana jako podkładka drzew owocowych (szczepi się na niej szlachetne odmiany drzew owocowych).

Najlepsza dla pigwy pospolitej jest gleba ciepła, średnio zwięzła, umiarkowanie wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Pigwa jest dość odporna na suszę, za to źle znosi niską temperaturę. Dlatego należy sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru i słonecznych.
Pigwę pospolitą najlepiej sadzić do gruntu jesienią. Roślinę sadzi się we wcześniej przygotowane dołki o 30 cm głębokości i podobnej szerokości. Na dnie dołka należy usypać niewielki kopczyk. Przed sadzeniem należy skrócić korzenie. Drzewko umieszczamy w dołku i delikatnie zasypujemy ziemią, a potem lekko ugniatamy ziemię wokół rośliny. Po posadzeniu pigwę trzeba koniecznie obficie podlać.
Pigwa pospolita nie jest całkowicie mrozoodporna, w ostrzejsze zimy może przemarzać. Warto przed zimą wokół pnia pigwy usypać kopczyk z ziemi jako zabezpieczenie przed przemarznięciem korzeni. Kopczyk rozgarniamy wiosną.
Drzewka pigwy najlepiej nawozić dobrze rozłożonym kompostem.
Cięcie pigwy zazwyczaj ogranicza się do usuwania pędów chorych i uszkodzonych oraz krzyżujących się. Systematycznie należy usuwać odrosty wybijające z podkładki, na której pigwa została zaszczepiona. Jeśli chcemy drzewko pigwy odmłodzić, to trzeba przyciąć wszystkie pędy – roślina wypuści liczne nowe pędy. Pigwa owocuje się krótkopędach pojawiających się na długopędach wytworzonych w poprzednim roku – dlatego nie należy rośliny zbyt mocno przycinać.

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.