Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Nektaryna

Prunus persica var. nucipersica
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, wzniesiony, kolumnowy
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Nektaryna jest uprawiana w całej Europie, Ameryce jak i Azji, także w Polsce (w sadach i ogrodach przydomowych). Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Nektaryna - opis

Nektaryna to drzewo owocowe, pestkowe, krótkowieczne (szacuje się, że żyje 30 lat). Ma wzniesiony, kulisty pokrój korony, jednak zdarzają się odmiany o pokroju kolumnowym. Osiąga od 3 do 5 m wysokości (w naszym kraju aż takie wysokie okazy raczej nie występują). Kora drzewa jest brunatnoszara, podłużnie spękana. Pędów na roślinie nie jest zbyt dużo. Liście o kształcie lancetowatym, delikatnie ząbkowane, o błyszczącej fakturze.
Okres kwitnienia nektaryny przypada na kwiecień (przed pojawieniem się liści). Niestety, ten miesiąc bywa zgubny, ponieważ mogą wystąpić przymrozki, które niszczą pąki kwiatowe. Kwiaty są różowe. Jadalne, smaczne owoce pojawiają się latem lub wczesną jesienią. Są to duże pestkowce o kształcie owalnym, bez owłosienia. Kolor skórki owoców jest żółtym z czerwonym rumieńcem.

Nektaryna - ciekawe odmiany

  • 'Flateryna’ – odmiana o dużych owalnych, lekko spłaszczonych owocach z pestką mniejszą niż u innych odmian
  • ‘Fantasia' – odmiana deserowa o wąskim kolumnowym pokroju
  • ‘Harco’ – odmiana odznaczająca się wysoką odpornością na mróz, polecana do przydomowych ogrodów.

Nektaryna - warunki uprawy i pielęgnacja

Nektaryna najlepiej rośni w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatrów. W ciągu całego okresu wegetacji wymaga ciepłej i bezdeszczowej pogody. Im więcej słońca, tym lepiej wybarwione będą owoce (na czym najbardziej nam zależy). Gleba powinna być żyzna, próchnicza, roślina toleruje każde pH. Niestety, bywa podatna na choroby, zwłaszcza na kędzierzawość liści.
Długotrwała susza rzutuje na jakość owoców. Dlatego przy bardzo wysokich temperaturach konieczne jest podlewanie. Warto posadzić ją na podłożu wcześniej nawożonym obornikiem lub kompostem. Starajmy się co roku usuwać pędy, stare, uszkodzone jak i te, które się krzyżują. Nektaryna pozyskiwana jest ze szczepienia.

Nektaryna - zastosowanie

Nektarynę uprawia się ją jako drzewo owocowe. Bardzo często sadzi się ją w sadach między jabłoniami, gruszami i śliwami. Jednak równie dobrze prezentuje się pojedynczo przy domu czy altance. Starajmy się wybierać dla niej miejsce najcieplejsze w ogrodzie (odwdzięczy się większą liczbą owoców). Owoce nektaryny bogate są w witaminy:  E, C, A, B, a także magnez, potas i wapń.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa pestkowe polecane do uprawy w przydomowym sadzie

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.