Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Jeżyna bezkolcowa

Rubus fruticosus
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jeżyna bezkolcowa jest wieloletnim krzewem owocowym, należącym do rodziny różowatych Rosaceae.

Jeżyna bezkolcowa

Pędy jeżyny bezkolcowej dorastają do 5 m długości. Jeżyna bezkolcowa najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych- wystarczy jej przeciętna, ogrodowa ziemia, umiarkowanie wilgotna i próchnicza.
Jeżyna bezkolcowa kwitnie i owocuje na pędach dwuletnich. Kwiaty są białe lub różowe, pojawiają się w pierwszej połowie maja. Owoce jeżyny są czarne, smaczne i soczyste, mają słodko-kwaskowaty smak. Można je spożywać na surowo bądź wykorzystać do przetworów, win, czy deserów.

 

Jeżyna bezkolcowa - uprawa

 

Krzewy jeżyny bezkolcowej można sadzić na wiosnę lub na jesieni. Sadzimy je w odległości 1,5-2 m od siebie, aby dla każdego krzewu zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni do dobrego wzrostu.
Jeżyna potrzebuje słonecznego stanowiska, osłoniętego od silnych wiatrów. Gleba powinna być próchnicza i wilgotna (ale nie podmokła!). Młode krzewy jeżyny należy podlewać po posadzeniu, starsze egzemplarze dobrze sobie radzą nawet z krótkotrwałą suszą.
Jeżyna bezkolcowa wymaga corocznego nawożenia (nawozem mineralnym). Ziemię wokół krzewów warto ściółkować, dzięki temu ograniczy się rozwój chwastów oraz zatrzyma wilgoć w glebie.

Jeżyna bezkolcowa jest odporna na mróz, z łatwością przetrwa zimę w naszych warunkach klimatycznych. Krzewy mogą atakować szkodniki: kwieciak malinowiec i szpeciel jeżynowiec.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Po owocowaniu wszystkie pędy jeżyny bezkolcowej przycinamy – to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie jeżyny. Zbyt wyrośnięte pędy podcinamy do 160-180 cm długości.

>>Przeczytaj też: Uprawa jeżyn w ogrodzie. Jeżyny uprawa, sadzenie, cięcie

 

Odmiany jeżyny bezkolcowej

‘Black Satin’ – odmiana amerykańska, silnie rosnąca o dużych, błyszczących owocach, które dojrzewają w połowie sierpnia.
‘Gazda’ – polska odmiana, silnie rosnąca, o owocach średnich lub małych, pokroju kulistego, czarnych.
‘Loch Ness’ – odmiana bardzo dobrze się rozrastająca, idealna do obsadzenia płotu lub ściany domu.
‘Navaho’ – odmiana odporna na mróz, o dużych, smacznych owocach, dobra do amatorskich upraw, jak i do celów produkcyjnych.
‘Orkan’ – odmiana Polska o wzniesionym pokroju, dużych owocach cylindrycznego kształtu.
‘Thornfree’ – odmiana silnie rosnąca, szeroko rozłożysta, o dużych, wydłużonych owocach; owocuje wyłącznie na pędach dwuletnich.

 

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.