Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Szampion’

Malus domestica 'Szampion'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

'Szampion' to czeska odmiana jabłoni, która pochodzi ze skrzyżowania odmian ‘Golden Delicious ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.
Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie silnie, tworzą średnio zagęszczoną, stożkowatą koronę. Owocowanie rozpoczynają bardzo wcześnie – zwykle w 3. roku po posadzeniu. Owocują obficie i corocznie. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.
Odmiana dość wrażliwa na mróz, może ucierpieć już przy -20 st. C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach).
Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.
Odmiana obcopylna, odmiany zapylające to np: ‘Delikates’, ‘Lobo’, ‘Spartan’, ‘Golden Delicious’.

'Szampion' to odmiana wczesnozimowa –owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszych dniach października. Nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku do lutego. Przechowywane dłużej nie psują się, ale stają się mniej smaczne i łatwo więdną.

Jabłka 'Szampion' są kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają gładką, suchą, zielonkawożółtą lub żółtą skórkę, pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto paskowanym rumieńcem oraz licznymi, małymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Owoce są duże lub średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, soczysty, lekko aromatyczny, słodki, delikatnie kwaskowaty.

Ze względu na wysoką plenność i łatwe zabliźnianie uszkodzonego przez potencjalny mróz drewna zasługuje na rozpowszechnienie w uprawie amatorskiej w ogrodach przydomowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.