Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Jerseymac’

Malus domestica 'Jerseymac'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ to amerykańska odmiana jabłoni, dobrze znana i uprawiana w Polsce od wielu lat. Ze względu na wysokie wymagania glebowe oraz dużą wrażliwość na parcha jabłoni, a co za tym idzie dużą częstotliwość stosowania chemicznych zabiegów ochrony roślin, odmiana ta nie jest polecana do sadów przydomowych.
Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ rośnie umiarkowanie silnie lub silnie, tworząc kulistą i zwartą koronę. Owocuje corocznie i obficie. Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ to odmiana wczesna jabłoni, jedna z najczęściej sadzonych letnich jabłoni – jej owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia lub na początku września. Owoce są smaczne, typowo deserowe, o kulistym kształcie, średnie lub duże, mają jasnożółtą, błyszczącą skórkę pokrytą jasnoczerwonym, rozmytym rumieńcem. Miąższ owoców jest kremowobiały, aromatyczny, soczysty, winno-słodki.
Jabłoń domowa ‘Jerseymac’ jest mało wrażliwa na mróz, jednak bardzo wrażliwa na parcha i zarazę ogniową, mało wrażliwa na mączniaka jabłoni. Dobrymi zapylaczami dla odmiany ‘Jerseymac’ są odmiany jabłoni: ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘James Grieve’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Królowa Renet’. Odmiany zapylane przez ‘Jerseymac’ to ‘Antonówka’, ‘Wealthy’.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.