Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious Reinders’

Malus domestica ‘Golden Delicious Reinders’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’ to mutant odmiany jabłoni ‘Golden Delicious’, charakteryzujący się znacznie mniejszym ordzewieniem owoców niż odmiana wyjściowa. Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’ jest często uprawiana w Europie Zachodniej, w Polsce nadaje się do uprawy w najcieplejszych rejonach kraju i na najlepszych stanowiskach.
Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’ rośnie silnie, korona jest wniesiona, kulista o średnim zagęszczeniu, z dużą liczbą krótkopędów. Kwitnie obficie i czasem wymaga przerzedzania zbyt wielu zawiązków owoców. Ta odmiana jabłoni charakteryzuje się dużą wrażliwością na mróz, średnią wrażliwością na parcha, mączniaka i zarazę ogniową oraz dużą podatnością na gorzką zgniliznę jabłek. Sadownicy nie polecają jej do uprawy w ogrodach przydomowych.
Owoce odmiany ‘Golden Delicious Reinders’ uzyskują dojrzałość zbiorczą w końcu października. Są najczęściej średniej wielkości, o kształcie kulisto-stożkowatym. Skórka owocu jest jasnozielona do zielonkawożółtej, w odróżnieniu od odmiany ‘Golden Delicious’ nieordzawiona. Rumieniec pokrywający owoc jest niekiedy wyraźniejszy i bardziej intensywny niż w przypadku ‘Golden Delicious’ o barwie pomarańczowołososiowej. Miąższ owocu jest kremowo-żółty, soczysty, kruchy, winno-słodki, aromatyczny, bardzo słodki. Odmiana ta jest wybitnie deserowa, ale nadaje się też na przetwory.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.