Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Elise'

Malus domestica 'Elise'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wczesnozimowa odmiana jabłoni

‘Elise’ to holenderska, wczesnozimowa odmiana jabłoni, wyhodowana w Plant Research International B.V. , ze skrzyżowania odmian ‘Septer ’ i ‘Koksa Pomarańczowa’.

Jabłoń Eliza – opis i wymagania

Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie lub słabo, tworzą rozłożystą, niezbyt szeroką koronę, o konarach odstających od przewodnika pod szerokimi kątami i pędami ze skłonnością do przewisania. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie – zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego.
Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć, gdy temperatury spadną poniżej -25°C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na zarazę ogniową, raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach) oraz gorzką plamistość podskórną. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.

Odmiany jabłoni – zapylacze

‘Elise’ to odmiana obcopylna, do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, dla tej odmiany są to m.in.: jabłoń ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’. Sama może być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Jonagold’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Ligol’.

Jabłka odmiany ‘Elise’

Jabłka odmiany ‘Elise’ są średniej wielkości lub duże, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają błyszczącą, nieco szorstką w dotyku, suchą, zielonkawą skórkę, niemalże całkowicie pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem oraz licznymi, dość dużymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Miąższ owoców jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, zwarty, o dużej jędrności, soczysty lekko aromatyczny słodki delikatnie kwaskowaty, smaczny.

Jabłoń ‘Elise’ to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Jabłka nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku niekiedy nawet do kwietnia.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.