Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Early Geneva'

Malus domestica 'Early Geneva'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń ‘Early Geneva’ to amerykańska, letnia odmiana jabłoni, wyselekcjonowana w Stacji Doświadczalnej Geneva, w stanie Nowy Jork, ze skrzyżowania odmian ‘Quinte’ i ‘Julyred’. W Polsce odmiana obecna od 1980 roku, 25 marca 2005 roku wpisana do Krajowego Rejestru Odmian.
Drzewa tej odmiany charakteryzują się średnio intensywnym wzrostem, tworząc niezbyt gęste, wzniesione korony. Drzewa odmiany ‘Early Geneva’ zaczynają owocować wcześnie lub bardzo wcześnie, zwykle najpóźniej w 3 roku po posadzeniu. Owocują corocznie, dość obficie.
Odmiana średnio wrażliwa na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje do -25°C, średnio lub bardzo wrażliwa na parcha jabłoni, wrażliwa na mączniaka, na pozostałe choroby – średnio wrażliwa.
Jabłoń ‘Early Geneva’ kwitnie wcześnie, co powoduje, że kwiaty mogą być niekiedy uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj.
Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana obcopylna, co oznacza, że do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, mogą nimi być m.in.: ‘Delikates’, ‘James Grieve’, ‘Szampion’, ‘Idared’, ‘Paulared’. Ponad to jabłoń ‘Early Geneva’ może sama być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich jak: ‘Discovery’, ‘James Grieve’, ‘Jerseymac’, ‘Ambassy’.
Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą i konsumpcyjną jednocześnie, co przypada na okres od połowy do końca lipca, kiedy to należy przeprowadzić zbiór. Owoce tej odmiany dojrzewają dość nierównomiernie, dlatego zbiór najlepiej przeprowadzić kilkukrotnie. Owoce w przechowalni zachowują dobrą jakość do początku sierpnia, a przechowywane w chłodni są dostępne na rynku do końca sierpnia.

Jabłka odmiany ‘Early Geneva’ są kuliste i kulistospłaszczone, o regularnym kształcie. Mają gładką, błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z delikatnym woskowym nalotem, pokrytą przynajmniej w 50 % powierzchni, jasnoczerwonym, rozmytopaskowanym rumieńcem. Na skórce widoczne są liczne, małe, jasnoszare przetchlinki. Owoce są średniej wielkości. Ich smaczny miąższ jest biały lub kremowobiały, średnio zwięzły, bardzo soczysty, lekko aromatyczny, kwaskowatosłodki.

Jabłoń ‘Early Geneva’ to odmiana wybitnie deserowa, jabłka są doskonałe do bezpośredniego spożycia, nawet, a może w szczególności ‘prosto z drzewa’.
Ze względu na słaby wzrost drzew oraz brak konieczności ich silnego cięcia, oraz wybitnie deserowe owoce, dostępne prosto z drzewa przez około 2-3 tygodnie wakacji, odmiana polecana do małych ogrodów przydomowych i działkowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.