Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jabłoń domowa 'Delikates'

Malus domestica 'Delikates'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty, luźny
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Polska odmiana jabłoni, pochodząca ze skrzyżowania odmian ‘Cortland’ i ‘James Grieve’. Owocowanie rozpoczyna dość wcześnie, zwykle w 3–4 roku po posadzeniu. Owocuje corocznie i obficie. Kwitnie, w zależności od pogody, w końcu kwietnia i w maju.
Jest odmianą obcopylną i do obfitego owocowania wymaga sąsiedztwa odmian zapylających, np. ‘Elstar’, ‘James Grieve’, ‘McIntosh’ ‘Wealthy’.
Drzewa tej odmiany rosną dość silnie, tworząc luźną, początkowo wyniosłą, później kulistą koronę. Odmiana dostatecznie wytrzymała na mróz, bez większych uszkodzeń wytrzymuje temperaturę do -30°C, dość odporna na parcha jabłoni i mało podatna na mączniaka.

Jest odmianą jesienną, jej owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie września. Przed zbiorem mogą trochę opadać. Owoce mają gładką, błyszczącą, jasnozielonkawożółtą skórkę, z karminowym, rozmyto paskowanym rumieńcem, który pokrywa do 75% powierzchni. Jabłka są duże lub bardzo duże, ale przy obfitym owocowaniu osiągają zwykle średnią wielkość. Ich smaczny miąższ jest biały, soczysty, drobnoziarnisty i winny.
W przechowalni owoce tej odmiany można przetrzymać do listopada, a te pochodzące z chłodni dostępne są na rynku do końca zimy.
Ze względu na smaczne owoce, dużą wytrzymałość drzew na mróz i odporność na choroby, odmiana ta jest polecana do ogrodów przydomowych i działkowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.