Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Jabłoń domowa

Malus domestica
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 4 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jabłoń należy rodziny różowatych Rosaceae, pochodzi z Kaukazu, Azji Środkowej i Chin. Występuje powszechnie w strefie klimatów umiarkowanych. Znanych jest około 25 dziko rosnących gatunków jabłoni, w Polsce występuje kilka z nich.

 

Jabłoń drzewo owocowe - opis drzewa

Jabłoń jest najczęściej uprawianym gatunkiem drzew owocowych. Osiąga od 4 do 10 m wysokości. Współcześnie uprawiane szlachetne odmiany jabłoni – rezultat krzyżowania różnych gatunków wyjściowych – łączone są w jeden gatunek: jabłoń domowa Malus domestica.

Naturalnie jabłoń jest drzewem o koronie szerokiej i gęstej. Liście mają owalny kształt, są zakończone ostrym czubkiem, mają piłkowany brzeg, są pokryte meszkiem od strony spodniej, a gładkie od strony wierzchniej. Mają 5–12 cm długości oraz 3–6 cm szerokości, osadzone są na ogonku 2–5 cm długości.

Kwiaty jabłoni

Kwitnąca jabłoń to piękny widok – drzewo jest obsypane licznymi, białymi z lekko różowym zabarwieniem kwiatami. Pojawiają się one równocześnie z liśćmi i mają około 2 cm średnicy, pięć płatków, wyraźne słupki i żółte pylniki. Jabłonie wymagają zapylenia krzyżowego, aby mogły wydać owoce, są owadopylne i miododajne.

Jabłka - owoce jabłoni

Owocem jabłoni jest szupinka, zwana potocznie jabłkiem. Jabłka dojrzewają w różnych terminach w zależności od odmiany. Mają wiele witamin i soli mineralnych. Niektóre z tych składników, na przykład wapń, krzem i pektyny znajdują się w skórce owocu. O wartościach odżywczo-leczniczych jabłek decyduje duża zawartość związków pektynowych, czyli rozpuszczalnego w wodzie błonnika. Mają wysoką wartość dietetyczną, mogą być przechowywane w specjalnych chłodniach kilka miesięcy.

Jabłoń domowa - odmiany jabłoni

Wyhodowano kilkanaście tysięcy odmian jabłoni różniących się m.in. adaptacją klimatyczną, odpornością na choroby, plennością, walorami smakowymi, odżywczymi. Drzewka jabłoni dostępne są w bogatej gamie w sklepach ogrodniczych oraz szkółkach – tam można zakupić interesującą nas odmianę. Do najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce należą:

 

Wiele odmian jabłoni uprawia się jako drzewa ozdobne, zarówno ze względu na kwiaty, jak i barwne owoce.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Jabłoń domowa - uprawa

 

Jabłonie wykazują dużą tolerancję w stosunku do odczynu gleby i pozostałych warunków glebowych, z wyjątkiem przepuszczalności gleby: lepiej rosną na podłożach dobrze przepuszczalnych. Należy chronić je przed wiatrami oraz późnymi wiosennymi przymrozkami.
Młode rośliny bywają niszczone przez gryzonie oraz zwierzęta karmiące się ich słodką i miękką korą podczas zimy.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzewa jabłoni z gołym korzeniem – instrukcja krok po kroku

Tekst: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.