Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Borówka brusznica ‘Koralle’

Vaccinium vitis-idaea 'Koralle'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: poduszkowaty, płożący
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Borówka brusznica ‘Koralle’ to zimozielona krzewinka, która dorasta do  20–30 cm wysokości. Wytwarza podziemne pędy (rozłogi), dzięki którym się rozrasta. Ma ciemnozielone, drobne, skórzaste liście o owalnym kształcie, błyszczące, z lekko podwiniętym brzegiem. Należy do roślin wrzosowatych.

 

Borówka brusznica 'Koralle'

Borówka brusznica ‘Koralle’ kwitnie dwa razy w sezonie: w maju i lipcu. Jej kwiaty są drobne, dzbaneczkowate, białoróżowe, zebrane w grona zwieszające się na końcach pędów. Owoce borówki brusznicy są jadalne, mają jaskrawoczerwony kolor i 7–9 mm średnicy. Są liczne i dojrzewają dwukrotnie: pierwszy raz w sierpniu, drugi – na przełomie września i października.

 

Borówka brusznica ‘Koralle’ najlepiej rośnie na glebach lekkich, kwaśnych, próchnicznych i słonecznych (ewentualnie półcienistych) stanowiskach. Jest całkowicie mrozoodporna.
Borówka brusznica ‘Koralle’ polecana jest jako roślina okrywowa. Nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych. Najlepiej wygląda posadzona na rabatach w grupach.

Przeczytaj też: Borówka brusznica – uprawa borówki w ogrodzie

Borówka brusznica właściwości

Owoce i liście borówki brusznicy mają właściwości lecznicze. Owoce są też wykorzystywane w przetwórstwie (dżemy, soki).

Poznaj inne gatunki borówek:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.