Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Agrest 'Biały Triumf'

Ribes uva-crispa `Biały Triumf`
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Triumf – opis

Agrest 'Biały Triumf' to jedna z najcenniejszych, najpopularniejszych i najstarszych odmian agrestu, znana także pod angielską nazwą 'White Smith'. Agrest 'Biały Triumf' charakteryzuje się silnym wzrostem i zwartym, kulistym pokrojem. Pędy są kolczaste, długie (do 2 m) i dość grube, lekko wygięte. Pędy jednoroczne mają barwę popielatą, a dwuletnie są ciemniejsze. Agrest 'Biały Triumf' jest najczęściej uprawianą odmianą agrestu w Polsce.

Agrest na pniu

Ta odmiana agrestu polecana jest zarówno do uprawy towarowej, jak i do sadzenia w ogrodach przydomowych. Agrest szczepiony na pniu jest szczególnie wart polecenia.

Agrest biały – owoce

Agrest 'Biały Triumf' jest odmianą bardzo plenną i niezawodną w owocowaniu, średnio wczesną – owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Owoce są średnie lub duże, kuliste i owalne, nie opadają. Początkowo są jasnozielone, później zmieniają kolor na zielonożółty. Skórka jest cienka, omszona, z biało-zielonymi żyłkami. Owoce uważane są za bardzo smaczne, aromatyczne, słodko-kwaśne, wykorzystywane są do przetworów oraz spożywane na surowo.

Uprawa agrestu

Agrest 'Biały Triumf' najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru. Odmiana jest odporna na mróz jednak kwiaty mogą być uszkadzane przez majowe przymrozki. Agrest biały jest wrażliwy na amerykańskiego mączniaka agrestu i średnio wrażliwy na antraknozę liści, wymaga więc intensywnej ochrony chemicznej.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.