Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Wrzosiec popielaty 'Marina' = Wrzosiec szary 'Marina'

Erica cinerea 'Marina'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zadarniający, kępiasty, zwarty
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wrzosiec szary 'Marina' to niewysoka krzewinka, należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Odmiana marina została wyhodowana przez Cap de Fehel, w Brytani, we Francji.

Wrzosiec szary 'Marina' to wolno rosnąca, karłowa krzewinka, o poduszkowatym pokroju, dorastająca do 20cm wysokości i 40cm szerokości. Tworzy dość zwarte kępy wzniesionych pędów, pokrytych gęsto jasnozielonymi, zimozielonymi, igiełkowatymi liśćmi, długości 5-7mm, z drobnymi rzęskami. Liście, zebrane po 3-4, na pędach ułożone w okółkach. Dzbaneczkowate, białe, pojedyncze kwiaty, długości około 6mm, są zebrane na wierzchołkowych częściach pędów w kwiatostany typu grono. Kwitnienie przypada na sierpień, wrzesień i październik.

Wrzosiec szary 'Marina' najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych. Wymaga podłoża o odczynie kwaśnym, umiarkowanie wilgotnego, ale piaszczystego i przepuszczalnego z domieszką próchnicy. Średnio odporna na mróz, wymaga okrycia na zimę np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Strefa mrozoodporności 7a.

Wrzosiec szary 'Marina' to doskonała roślina do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych oraz do założeń naturalistycznych. Świetnie sprawdzi się również jako roślina okrywowa, na rabaty i do pojemników.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.