Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wrzosiec krwisty

Erica carnea
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: żółta, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wrzosiec krwisty pochodzi z obszarów górskich: z Alp i Apeninów. W Polsce jest bardzo popularny, zarówno sadzony w ogrodach, jak i jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz. Należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

>>Przeczytaj też: Wrzośce – rośliny podobne do wrzosów, ale kwitnące wiosną

Wrzosiec krwisty - opis

Wrzosiec krwisty to niewielka krzewinka o wzniesionym, z czasem dywanowym pokroju. W grupie tworzy zwarte kępy. Osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Pędy są cienkie i delikatne. Roślina jest zimozielona. Małe, igiełkowate, zielone lub żółte liście ułożone są po kilka w okółku.
Wrzosiec krwisty kwitnie od lutego do kwietnia. Zwisające kwiaty dzbankowatego kształtu są zebrane w grona. Mogą być białe, różowe lub fioletowe.
Roślina jest silnie miododajna, chętnie odwiedzają ja pszczoły.
Ciekawą odmianą jest 'Vivellii' – odmiana karłowa, o fioletowych, dużych kwiatach, chętnie wykorzystywana do ozdoby ogrodów i balkonów.

>>Przeczytaj też: WRZOŚCE przycinanie. Kiedy i jak przycinać wrzośce

Wrzosiec krwisty - warunki uprawy

Wrzosiec krwisty nie jest aż tak trudny w uprawie, jak inne wrzośce. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, z żyznym i przewiewnym podłożem. Nie zapominajmy o tym, aby gleba miała odczyn kwaśny oraz była umiarkowanie wilgotna. Roślina będzie rosła w miejscach półcienistych i w podłożu o odczynie obojętnym, ale wtedy nie możemy liczyć na obfite kwitnienie. Wrzosiec krwisty jest dość odporny na niskie temperatury. Sprawdzi się zarówno w uprawie w mieście, jak i poza nim.

Wrzosiec krwisty - pielęgnacja

Młode okazy wrzośca krwistego warto okrywać na zimę. W naszym klimacie wrzosiec dobrze zimuje, jednak młode rośliny zawsze są mniej wytrzymałe na niższe temperatury. Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu naszej rabaty z wrzoścem. Ma on płytki system korzeniowy, który utrudnia mu pobierania wody z głębszych partii podłoża. Dość istotne jest cięcie wrzośców, które powinno się wykonywać co roku zaraz po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina będzie się lepiej krzewić. Nie zwlekajmy długo z tym zabiegiem, roślina zawiązuje pąki kwiatowe jesienią.
Wrzośców uprawianych w doniczkach starajmy się nie stawiać blisko kaloryferów lub urządzeń, które szybko się nagrzewają. Ciepłe i suche powietrze prowadzi do usychania rośliny. Wrzosiec krwisty rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.

>>Przeczytaj też: Wrzosy i wrzośce: zabezpieczanie roślin przed zimą

Wrzosiec krwisty - zastosowanie

Wrzosiec krwisty idealne nadaje się na skalne rabaty. To doskonała roślina okrywowa. Najładniej prezentuje się w grupie, z czasem tworzy zwarte dywany. Obok wrzosów to podstawowa roślina na wrzosowiska. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych. Z racji tego, że można go uprawiać w doniczce może być ozdobą balkonu, tarasu czy parapetu w domu.

Poznaj inne wrzośce:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.