Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Plant Publicity Holland

Wawrzynek wilczełyko

Daphne mezereum
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - IV
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wawrzynek wilczełyko w stanie naturalnym rośnie w lasach Europy (można je spotkać także w polskich lasach), Syberii, Kaukazu i w Azji Mniejszej. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Poznaj też wawrzynek główkowy

 

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko jest niezbyt wysokim, wyprostowanym krzewem, dorastającym do 0,8–1 m wysokości, o odstających, dość sztywnych, lśniących pędach.
W uprawie spotyka się różne odmiany, np.:

  • ‘Alba’ – o jasnozielonych liściach, białych, pojedynczych kwiatach i żółtych owocach;
  • ‘Alba Plena’ – o białych, pełnych kwiatach;
  • ‘Rubrum’ – o kwiatach o różnych odcieniach różu, aż do różowo-czerwonego oraz od lila po jasny fiolet.

 

Wawrzynek wilczełyko zazwyczaj kwitnie w marcu i kwietniu, a czasem już w lutym. Obok leszczyny jest to najwcześniej kwitnący krzew. Kwiaty są silnie pachnące – zapach przypomina woń hiacyntów i odczuwalny jest z odległości kilkudziesięciu metrów. Jest rośliną miododajną zapylaną przez owady. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści, które są wąskie i cienkie, szarawozielone, skupione w górnej części pędów. W czerwcu i lipcu dojrzewają jaskrawoczerwone bądź żółte, kuliste owoce wielkości grochu.

>>Przeczytaj też: Rośliny kwitnące wczesną wiosną

 

Wawrzynek wilczełyko wymagania i uprawa

 

Wawrzynek wilczełyko najlepiej rośnie w miejscach półcienistych do zacienionych. Preferuje gleby próchniczne, świeże, wapienne, stale wilgotne, źle rośnie w glebach suchych i nagrzewających się. Jest bardzo wrażliwy na suszę, ale za to odporny na mrozy. Raz do roku roślinę należy zasilić nawozem wieloskładnikowym bądź jesienią rozłożyć wokół krzewu warstwę dobrze rozłożonego obornika lub kompostu.

Krzew rośnie bardzo wolno, nie lubi cięcia. Trudno odrasta i słabo się zagęszcza. Należy go przycinać tylko w razie konieczności, skracając gałęzie po przekwitnięciu o połowę.

 

Wawrzynek zastosowanie

Ze względu na niewielkie wymiary i bardzo wolny wzrost wawrzynek jest szczególnie polecany do małych ogrodów. Nie należy go przesadzać, gdyż źle to znosi. Najlepiej sadzić go w ogrodzie niezbyt daleko od okien domu, aby już pod koniec zimy móc cieszyć się widokiem dekoracyjnych kwiatów. Dobrze prezentuje się na rabacie w towarzystwie ciemierników – bylin o podobnym terminie kwitnienia i podobnych wymaganiach świetlnych i glebowych.

Uwaga! Cała roślina (zwłaszcza owoce) jest trująca dla człowieka oraz innych ssaków. Co ciekawe dla owadów i ptaków roślina nie jest szkodliwa. Owoce i liście zawierają dwie trujące substancje: dafninę i mezerinę. Zjedzenie 10–12 dojrzałych owoców może być dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka, dziecko niestety może nie przeżyć po zjedzeniu nawet 1–2 owoców. Trucizna działa bezpośrednio na serce. Poza tym, że wawrzynek jest rośliną trującą, ma uznane właściwości lecznicze. Stosowany jest w homeopatii w chorobach skóry, egzemach, wysypkach, a także półpaścu. Dawniej był stosowany w lecznictwie ludowym do przeciwreumatycznego smarowania i nacierania.

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.