Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trzmielina pospolita = europejska

Euonymus europaeus
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: jasnozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina pospolita to krzew liściasty z rodziny dławiszowatych (Celastraceae), pospolicie występujący w całej Polsce. Dorasta do 2–4 m wysokości. Tworzy dość luźną koronę. Ma zielone, sztywne pędy, pokryte cienkimi listwami korkowymi. Liście są eliptyczne, zaostrzone, mają 3–8 cm długości. Jesienią przebarwiają się na czerwono.
Trzmielina pospolita kwitnie w maju. Jasnozielone kwiaty są drobne i niepozorne, zebrane po 3–7 na szczytach pędów w baldachogrona. We wrześniu–październiku z kwiatów powstają bardzo dekoracyjne, oryginalne różowo-karminowe owoce – torebki, zbudowane z czterech komór, które po jakimś czasie pękają ukazując nasiona w pomarańczowych osnówkach. Owoce utrzymują się na krzewie długo po opadnięciu liści – czasem nawet do późnej zimy.

Uwaga! Wszystkie części trzmieliny pospolitej są silnie trujące – najbardziej niebezpieczne są owoce (za dawkę śmiertelną dla dorosłego człowieka uważa się 35 owoców)!

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

Trzmielina pospolita - warunki uprawy

Krzew wymaga gleb żyznych i próchnicznych, dostatecznie wilgotnych. Równie dobrze jak na stanowisku słonecznym radzi sobie w półcieniu, a nawet w miejscach mocno zacienionych, choć tylko te egzemplarze, które rosną w słońcu będą obficie owocować.
Roślina jest odporna na mróz.

Trzmielina pospolita - pielęgnacja

Trzmielinę pospolitą najlepiej sadzić jesienią, choć można także wiosną (pamiętając o regularnym podlewaniu nowo posadzonych krzewów). Przed sadzeniem dobrze wymieszać podłoże z przefermentowanym kompostem. Krzewy należy sadzić na taką samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce.

Aby pobudzić roślinę do krzewienia, warto raz na kilka lat - wiosną - silnie ją przyciąć, usuwając najstarsze pędy i prześwietlając krzew. Trzmielinę przycina się też, by ograniczyć jej wzrost, szczególnie wtedy, gdy jest posadzona w pobliżu innych roślin (z czasem może je zasłaniać). Po silnym cięciu warto roślinę zasilić wieloskładnikowym nawozem. Raz na dwa lata warto rozłożyć pod roślinami obornik.

Trzmielina pospolita - rozmnażanie

Trzmielinę europejską rozmnaża się przez nasiona, które zbiera się późną jesienią i poddaje zabiegowi stratyfikacji przez kilka miesięcy, a wiosną wysiewa wprost do gruntu. Roślinę można też rozmnażać latem przez sadzonki półzdrewniałe i jesienią przez sadzonki zdrewniałe.

Trzmielina pospolita - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina dobrze znosi cięcie, można z niej tworzyć formowane żywopłoty. Można ją sadzić w ogrodzie w grupach bądź pojedynczo.

Poznaj inne trzmieliny:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.