Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’

Euonymus alatus ‘Fireball’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, kulisty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

Trzmielina oskrzydlona 'Fireball' - opis

Podstawowy gatunek pochodzi z Azji. 'Fireball' to odmiana dorastająca do 150 cm wysokości. Ma kulisty, dość szeroki pokrój. Pędy trzmieliny oskrzydlonej ‘Fireball’ są wyprostowane, pokryte korkowatymi listwami i eliptycznymi, drobno piłkowanymi liśćmi. Kwiaty są niepozorne – pojawiają się w maju.

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

 

Trzmielina  - liście

 

Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ jest najbardziej dekoracyjna jesienią, gdy liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Z tego powodu jest nazywana „ognistym krzewem”. Jesienno-zimową ozdobą są także owoce o różowej barwie. Dla człowieka są trujące, jest to natomiast przysmak dla ptaków.

 

Euonymus alatus ‘Fireball’ -  uprawa

 


Trzmielinę oskrzydloną ‘Fireball’ najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. W takich warunkach liście najintensywniej wybarwiają się. Optymalne jest umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoże (toleruje szeroki zakres pH). Odmiana jest mrozoodporna. Krzewy można sadzić jesienią lub wiosną. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest podlewanie  (zwłaszcza latem) oraz dokarmianie (nawozy organiczne lub mineralne – wieloskładnikowe). Znosi krótkotrwałe susze. Trzmielinę oskrzydloną ‘Fireball’ można mocno przyciąć, aby pobudzić jej krzewienie. Zabieg wykonuje się późną wiosną lub latem. Jest to gatunek dość odporny na choroby.

>>Przeczytaj też: Chora trzmielina

 

Trzmielina zastosowanie

 


Trzmielina oskrzydlona ‘Fireball’ najefektywniej prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanej części ogrodu. Nadaje się również do tworzenia kolorystycznych kompozycji roślinnych oraz luźnych żywopłotów. Dobrze wygląda łączona z wysokimi trawami i krzewami iglastymi. Trzmieliną można dekorować wrzosowiska.

Poznaj inne trzmieliny:

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.