Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'

Euonymus fortunei 'Emerald`n Gold'
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' jest zimozielonym krzewem liściastym  o sztywnych rozkładających się na boki lub wyprostowanych pędach.  Może tworzyć niską formę osiągającą około 40 cm wysokości przy 80-100 cm szerokości. Pędy starszych egzemplarzy rosnących przy podporach (pniach drzew, murkach, ścianach) mogą wspinać się przy pomocy korzonków przybyszowych nawet do wysokości 3 m.
Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' jest efektownym elementem kompozycji ogrodowych. Jej wielobarwne liście (zielone w części centralnej, z żółtym obrzeżem). W sezonie wegetacyjnym rozświetlają otoczenie. Ponieważ przed zimą przebarwiają się na purpurowo i różowo, stanowią nowy element kolorystyczny pośród zieleni iglaków i szarości bezlistnych pędów.

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' uprawa

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, znosi też cień. Tolerancyjna w stosunku do gleby, choć preferuje żyzne i świeże. Źle rośnie na stanowiskach podmokłych. Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie. Niskie formy zimują dobrze (zwłaszcza pod śniegiem), ale pędy wspinające się mogą przemarzać, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold'  - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a 'Emerald 'n Gold' doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, sadzi się ją na rabatach wielogatunkowych gdzie stanowi silny akcent kolorystyczny, nadaje się też do pojemników. Ponieważ dobrze czuje się w półcieniu, może rosnąć pod koronami dużych drzew.

W sprzedaży są też formy pienne, czyli szczepione na podkładkach. Tworzą efektowne „drzewka” o złocistych koronach – doskonały kontrapunkt lub dominanta na rabatach wielogatunkowych.

>>Przeczytaj też: Chora trzmielina

Trzmielina dobrze znosi cięcie, można więc ją przycinać dla stworzenia zwartej bryły, niskiego żywopłotu czy obwódki. Warto też wykorzystać ten zabieg, gdy uszkodzeniu ulegną pędy powyżej okrywy śnieżnej – po usunięciu części uszkodzonej, roślina odbuduje swą strukturę.

Poznaj inne ciekawe trzmieliny:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.