Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Trzmielina Fortune'a

Euonymus fortunei
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzmielina Fortune'a swoje korzenie ma w Azji - w Chinach, Korei i Japonii. Do Europy, w tym do Polski, trafiła w XIX wieku, i jest uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny dławiszowatych (Celastraceae).

>>Przeczytaj też: Trzmieliny – rośliny o dekoracyjnych liściach i owocach

Trzmielina Fortune'a - opis

Trzmielina Fortune'a jest to niski, ale gęsty krzew o zwartym, płożącym pokroju. Zazwyczaj roślina nie gubi liści na zimę  - jest zimozielona. Najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości, jednak zdarzają się nawet okazy kilkumetrowe. Trzmielina ma zdolność wytwarzania korzeni przybyszowych, z których wyrastają nowe pędy, co powoduje szybkie rozstanie się rośliny na boki.
Pędy trzmieliny Fortune'a są dość giętkie, liście małe, jajowate, skórzaste, ciemnozielone z żółtą nierównomierną oblamówką wokół blaszki - sprawia to, że roślina jest bardzo dekoracyjne i chętnie wykorzystywana w ogrodzie. Okres kwitnienia przypada latem, przeważnie w lipcu, choć w naszym klimacie trzmielina Fortune'a zakwita rzadko. Kwiaty nie stanowią dużej ozdoby, są niewielkie, zebrane w kwiatostany. Owocem jest torebka, wewnątrz której znajdują się nasiona w pomarańczowych otoczkach. Owoce można spotkać wyłącznie na okazach dorosłych.

Trzmielina Fortune'a - warunki uprawy i pielęgnacja

Trzmielina Fortune'a najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, choć poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze jeśli podłoże jest żyzne, o dużej zwartości próchnicy, delikatnie wilgotne. Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego w bezśnieżne zimy może przemarzać. Roślina jest za to odporna na zanieczyszczenia powietrza.

Pielęgnując trzmielinę dbajmy o to, aby podłoże było w miarę wilgotne. Nawet tuż przed zimą roślinę należy obficie podlewać. Wiosną dobrze jest przyciąć młode pędy - zabieg ten wpłynie korzystnie na rozkrzewienie się krzewu. Dobrze działa nawożenie mineralne (nawozami wieloskładnikowymi) i organiczne (kompostem).
Trzmielinę Fortune'a rozmnaża się przez sadzonki pędowe oraz odrosty korzeniowe. Jednak najczęściej zakupuje się już gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych.

Trzmielina Fortune'a - zastosowanie

Trzmielina Fortune'a bardzo często wykorzystywana jest w zieleni miejskiej - w parkach czy na skwerach będzie dobrym tłem dla innych, niższych roślin. Dość szybko się rozrasta. Możemy prowadzić ją na kratce, po której będzie się mogła wspinać, zakrywając mało atrakcyjne miejsce w ogrodzie. Uznawana jest również za roślinę zadarniającą i okrywową. Z powodzeniem można ją uprawiać również w pojemnikach.

Poznaj inne trzmieliny:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.