Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła wierzbolistna

Spiraea salicifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła wierzbolistna to jeden z mniej popularnych gatunków tawuł. Występuje  w środkowej i zachodniej Europie oraz na Syberii i Dalekim Wschodzie. W Polsce można ją spotkać nawet w stanie dzikim w Sandomierskim, Lubelskim oraz w Beskidzie Niskim. Rzadko uprawiana w ogrodach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Tawuła wierzbolistna - opis

Tawuła wierzbolistna to wieloletni krzew o pokroju wzniesionym, wyprostowany, z czasem staje się rozłożysty. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Pędy są sztywne, obłe, lekko kanciaste w kolorze żółtobrązowym. Zielone, podłużnie lancetowate i ostro piłkowane liście są zaostrzone na końcu. Niektóre odmiany mają delikatne orzęsienie na liściach. Okres kwitnienia przypada od maja aż do sierpnia. Kwiaty są bardzo drobne, różowe, zebrane na szczytach pędów w zwarte, walcowate lub stożkowate wiechy. Z daleka tworzą wrażenie delikatnego puchu. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się owoce (mieszki).
Ciekawą odmianą jest kwitnąca na biało ‘Alba’, która  jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza, w związku z tym polecana do uprawy w środowisku typowo miejskim.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Tawuła wierzbolistna - warunki uprawy

Tawuła wierzbolistna jest łatwa w uprawie, odnajdzie się zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Preferuje glebę, żyzną, próchniczą i przepuszczalną, najlepiej stale wilgotną. Nawet miejsca lekko podmokłe sprzyjają uprawie tawuły wierzbolistnej, pH gleby powinno oscylować w granicy obojętnego. Krótkie okresy suszy nie są dla niej straszne, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.

Tawuła wierzbolistna - pielęgnacja

Tawułę wierzbolistną należy przez cały okres wegetacji umiarkowanie podlewać. Dobrze reaguje na cięcie, które należy wykonywać wiosną. Nie przeszkadza to w kwitnieniu, gdyż roślina zawiązuje kwiaty na pędach tegorocznych. Po przekwitnięciu należy usunąć stare kwiaty. Tawułę tę rozmnaża się przez podziemne rozłogi, a także przez półzdrewniałe sadzonki pędowe. Można ją rozmnażać przez nasiona, jednak jest to sposób najmniej popularny.

Tawuła wierzbolistna - zastosowanie

Tawuła wierzbolistna bardzo dobrze sprawdza się w dużych ogrodach. Można z niej tworzyć szpalery i żywopłoty, ponieważ bardzo szybko się rozrasta i zagęszcza. Nie poleca się jej do bardzo małych założeń, gdyż jest ekspansywna i można stracić nad nią kontrolę. Idealnie sprawdzi się do ogrodów z podłożem bagiennym, do zieleni miejskiej czy do ogrodów przydomowych. Daje ogrodowi naturalny, lekki charakter. Zarówno w grupie, jak i posadzona jako soliter, przykuwa uwagę w okresie kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.