Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła wczesna

Spiraea arguta
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 1,5 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła wczesna należy do rodziny różowatych (Rosaceae). To jedna z najwcześniej kwitnących tawuł.

Tawuła wczesna - opis

Tawuła wczesna to krzew liściasty o luźnym, lekko zwisającym pokroju (z czasem pędy mogą się nawet pokładać). Krzew osiąga od 1,5 do 1,8 m wysokości. Rośnie dość wolno. Pędy są cienkie, łukowato wygięte. Jasnozielone liście są drobne, przyjmują eliptyczny kształt.
Tawuła wczesna kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są bardzo małe, białe, zebrane obficie w baldachogrona tworzące się na zeszłorocznych pędach, nie pachną. Pędy w okresie kwitnienia wyglądają jakby były obsypane śniegiem. Roślina nie wytwarza owoców.

>>Przeczytaj też: Tawuła japońska: krzew ozdobny z liści i kwiatów

Tawuła wczesna - warunki uprawy

Tawuła wczesna jest dość łatwa w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, o dobrych warunkach powietrzno-wodnych, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślina da sobie radę praktycznie na każdym podłożu, ważne aby miejsce nie było podmokłe (takie warunki mogą szybko prowadzić do chorób grzybowych). Wystawa powinna być słoneczna - im więcej słońca, tym krzew obficiej kwitnie.
Tawuła wczesna jest dość odporna na krótkotrwałe susze oraz na mrozy.

Tawuła wczesna - pielęgnacja

Tawuła wczesna nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto ją po kwitnieniu przycinać o 1/3 długości pędów. Dzięki temu krzew będzie utrzymywał odpowiednią szerokość. Należy dbać o regularne odchwaszczanie rabaty z krzewem. Warto kilka razy w sezonie zasilać nawozami wieloskładnikowymi.
Tawułę wczesną można rozmnażać w sposób wegetatywny przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem lub sadzonki zdrewniałe pobierane jesienią.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy

Tawuła wczesna - zastosowanie

Dzięki temu, że krzew tawuły wczesnej nie jest trudny w uprawie i pielęgnacji, często sadzony jest w ogrodach oraz w parkach. Idealnie sprawdza się wokół budynków przy oknach lub na trawniku w grupie lub rzędzie. Można z niego tworzyć szpalery, a z racji swojej wysokiej dekoracyjności kwiatów ładnie będzie prezentował się także jako soliter. Sprawdza się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Dzięki temu, że tawuła wczesna nie rośnie szybko i nadaje się do przycinania, z powodzeniem można ją uprawiać w pojemniku. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego doskonale nadaje się do zieleni miejskiej.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.