Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Tawuła Thunberga

Spiraea thunbergii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kopulasty, krzaczasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła Thunberga pochodzi z Azji, swoim zasięgiem geograficznym obejmuje Chiny i Japonię. W Polsce roślina jest dosyć popularna i chętnie sadzona w ogrodach prywatnych oraz w parkach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła Thunberga - opis

Tawuła Thunberga ma krzaczasty, delikatnie kopulasty pokrój. Osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Pędy są dość giętkie i łukowato wygięte. Liście są niewielkie, lancetowate, ostro zakończone, delikatnie piłkowane, jasnozielone. Okres kwitnienia tawuły Thunberga przypada na kwiecień i maj, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty są małe, białe lub jasnoróżowe, zebrane po 3-5 w siedzących baldachach.

Tawuła Thunberga - warunki uprawne

Tawuła Thunberga do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru. Toleruje niewielki cień, jednak w słonecznym miejscu będzie zdecydowanie lepiej kwitnąć. Dobrze, aby gleba była żyzna, przepuszczalna, ale dość wilgotna. Jednak w przeciętnej ziemi ogrodniczej tawuła również sobie poradzi. Roślina wytrzymuje okresowe braki wody. Nie jest za to odporna na mróz.

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła Thunberga - pielęgnacja

Tawuła Thunberga lubi podłoże dość wilgotne, dlatego należy ją regularnie podlewać. Korzystnie wpływa na nią nawożenie mineralne oraz organiczne. Już przed posadzeniem, warto nasypać w dołek, w który będzie sadzony krzew, trochę kompostu - pozwoli to szybciej i lepiej ukorzenić się roślinie.
Tawuła Thunberga wymaga cięcia, najlepiej zabieg przeprowadzić po kwitnieniu - usuwamy wszystkie pędy pokładające się i te, które zbytnio zagęszczają krzew. Można również skrócić całą roślinę o 1/3 długości - taki zbieg powoduje, że w kolejnym sezonie kwitnienie będzie bardziej obfite. Przed zimą, zwłaszcza młode okazy, dobrze jest okrywać chochołem lub agrowłókniną. Krzew rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem bądź przez odrosty korzeniowe.

Tawuła Thunberga - zastosowanie

Tawuła Thunberga sprawdza się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Szybko rośnie, można tworzyć z niej obwódki i żywopłoty. Dobrze znosi cięcie, dlatego łato można ją formować w dowolne kształty. Równie efektownie wygląda jako soliter posadzony pośrodku trawnika czy łąki kwietnej.

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.