Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła śliwolistna

Spiraea prunifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, luźny
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła śliwolistna to szybko rosnący krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Ma cienkie, łukowato wygięte pędy. Dorasta do 1,5–2 m wysokości i podobnej szerokości.
Liście tawuły śliwolistnej są ciemnozielone, błyszczące, od spodniej strony omszone. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo bądź czerwono.
Największą ozdobą tawuły śliwolistnej są kwiaty: drobne, białe, pełne, zebrane po kilka. Krzew kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja.

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła śliwolistna – wymagania i pielęgnacja

Tawuła śliwolistna wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Może rosnąć praktycznie w każdej glebie, nawet słabszej, z wyjątkiem podłoży wapiennych.
Wiosną warto zasilić krzew kompostem albo zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy (nawozić można także latem). Podczas suszy tawułę należy podlewać. Ziemię wokół krzewu można wyściółkować korą.
Cięcie tawuły śliwolistnej przeprowadza się wiosną, po kwitnieniu. Zabieg ten sprzyja zagęszczaniu krzewu.
Podczas surowych zim tawuła śliwolistna może przemarzać. Dlatego warto przed zimą roślinę osłonić (szczególnie młode egzemplarze).

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła śliwolistna – zastosowanie

Tawuła śliwolistna doskonale nadaje się do ogrodów o charakterze orientalnym (np. w stylu japońskim). Można ją sadzić jako soliter albo w grupie z innymi krzewami ozdobnymi. Sprawdzi się też w szpalerach nieformowanych. Ze względu na nieduże rozmiary, nadaje się do małych ogrodów.

Poznaj inne tawuły:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.