Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Tawuła nippońska

Spiraea nipponica
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, lekko rozłożysty, wyprostowany
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: niebieskozielona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła nippońska pochodzi z Japonii. Została wprowadzona do handlu w XIX wieku. W Polsce nie występuje w naturze, jednak z powodzeniem można ją uprawiać jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła nippońska - opis

Tawuła nippońska ma krzaczasty, wyprostowany  i lekko rozłożysty pokrój, choć zdarzają się okazy kuliste czy też półkuliste. Najczęściej krzew dorasta do 1-2 m wysokości, choć zdarzają się okazy nawet 3-metrowe, przeważnie przyrost w ciągu roku rośliny to 20 cm. Pędy są giętkie, mogą się nawet pokładać. Liście są owalne lub odwrotnie jajowate. Górna strona blaszki liściowej zielona, dolna - niebieskozielona.

Tawuła nippońska kwitnie obficie w czerwcu. Kwiaty są białe, drobne, zebrane w duże baldachogrona osadzone na końcach krótkopędów. Roślina jest bardzo atrakcyjna dla owadów, zwłaszcza dla pszczół.
Jedną z najbardziej popularnych odmian jest ‘Snowmound’ – bardzo obficie kwitnąca i odporna na mróz.

Tawuła nippońska - warunki uprawy

Tawuła nippońska może rosnąć w słońcu jak i półcieniu. Jednak im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Podłoże nie musi być wybitnie żyzne, wystarczy średnio żyzna gleba, umiarkowanie wilgotna. Krzew dość dobrze znosi zimy w naszym klimacie, dlatego nie wymaga okrywania. Dodatkowo rzadko jest atakowany zarówno przez choroby, jak i szkodniki. Dobrze radzi sobie z okresowym niedoborem wody.

Tawuła nippońska - pielęgnacja

Tawuła nippońska nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie potrzebuje nawożenia, ale za to warto ją przycinać na wiosnę i latem - wtedy zdecydowanie lepiej się rozkrzewi. Jeśli mamy dostęp do kompostu, warto raz na jakiś czas wzbogacić nim glebę, jednak nie jest to zabieg obowiązkowy. Tawułę rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane latem oraz przez odrosty korzeniowe

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła nippońska - zastosowanie

Tawuła nippońska sprawdzi się jako krzew rabatowy. Można też z niej tworzyć żywopłoty i szpalery. Nadaje się do zieleni miejskiej. Ładnie prezentuje się również jako soliter, na przykład pośrodku trawnika.

Poznaj inne tawuły:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.