Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Tawuła japońska ‘Genpei’

Spiraea japonica ‘Genpei’
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, zwarty, gęsty, półkulisty
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła japońska ‘Genpei’ to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana ta funkcjonuje jednocześnie pod nazwą ‘Shirobama’.
Tawuła japońska ‘Genpei’ przy odpowiednim prowadzeniu tworzy gęste, zwarte, silnie rozgałęzione krzewy , dorastające do 80 cm wysokości i 100 cm średnicy. Rocznie krzew przyrasta około 15 cm. Jego pędy są nagie, wzniesione, silnie rozgałęzione, czerwonawo nabiegłe, z czasem drewniejące od podstawy, obficie porośnięte pojedynczymi, podłużnymi, wąsko eliptycznymi do lancetowatych, zielonymi liśćmi, długość do 8 cm, o ostrych wierzchołkach, klinowatych nasadach i krótkich ogonkach liściowych, na brzegach obficie piłkowane. Liście rozwijają się już wczesną wiosną, jesienią pięknie przebarwiają się, na zimę opadają. Kwiaty tej odmiany tawuły są drobne, pięciokrotne, pojedyncze, o średnicy do 5 mm, zebrane w szerokie kwiatostany – płaskie baldachogrona, wyrastające na tegorocznych pędach na przełomie czerwca i lipca i pozostające na roślinie nawet do września. Cechą charakterystyczną tej odmiany są kwiaty w dwóch kolorach: białym i różowym. Niekiedy w jednym baldachu są kwiaty zarówno białe, jak i różowe. Kwiaty są sterylne i nie zawiązują nasion.
Tawuła japońska ‘Genpei’ jest tolerancyjna w stosunku do podłoża i stanowiska, jest też odporna na zanieczyszczenia środowiska i dość odporna na okresową suszę. Wystarczy jej średnio żyzna , przeciętna gleba ogrodowa o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, choć najlepsza dla niej jest gleba głęboko spulchniona, żyzna i bez chwastów. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych, w półcieniu rośnie doskonale, ale kwitnienie może być mniej obfite. Sadzona na trawnikach wymaga starannej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku może być łatwo przerastana przez trawę i chwasty.
Aby uzyskać ładny pokrój rośliny i zapewnić obfite, coroczne kwitnienie, warto co roku, wiosną (najlepiej przed rozwojem liści) przyciąć wszystkie pędy o 1/3 długości. Takie cięcie spowoduje silne wypuszczanie młodych pędów z oczek śpiących i zapewni silne rozgałęzienie się rośliny i zagęszczenie pędów, na których końcach latem tawuła wytworzy liczne kwiatostany. Dodatkowo, co kilka lat, zaleca się wiosenne cięcie odmładzające – wtedy usuwa się wszystkie najstarsze pędy, które z czasem mogą się ogałacać od dołu.
Tawuła japońska ‘Genpei’ jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Strefa mrozoodporności 4.

Tawuła japońska ‘Genpei’ może być sadzona na rabatach pojedynczo bądź w połączeniu z innymi roślinami, a także w grupach jednoodmianowych lub jednogatunkowych (w połączeniu z innymi tawułami). Doskonale nadaje się do tworzenia niskich, nieformowanych lub formowanych żywopłotów. Można ją także wykorzystywać do pokrywania większych powierzchni (wtedy rośliny sadzimy co 40–50 cm). Nadaje się zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni publicznej czy osiedlowej oraz do parków.
Tawułę japońską ‘Genpei’ rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez sadzonki zielne, ukorzeniane latem.
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.