Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawuła Douglasa

Spiraea douglasii
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, krzaczasty, nieregularny
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawuła Douglasa to szybko rosnący krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae) o wyprostowanym, nieregularnym pokroju. Krzew osiąga od 1 m do 1,5–2 m wysokości. Wytwarza podziemne rozłogi, dzięki którym szeroko się rozrasta. Pędy są brązowe, młode gęsto owłosione. Liście jasnozielone, eliptycznego kształtu, długości 4–7 cm, piłkowane, na spodzie pokryte białym kutnerem.
Tawuła Douglasa kwitnie w czerwcu i lipcu. Różowe, malinowe lub purpurowe kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, zebrane są w gęste, stożkowate, puszyste wiechowate kwiatostany długie nawet na 20 cm.

>>Przeczytaj też: Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu

Tawuła Douglasa – uprawa i pielęgnacja

Tawuła Douglasa może rosnąć na stanowiskach słonecznych bądź lekko zacienionych, ale tylko na tych pierwszych będzie kwitła obficie. Jest mało wymagająca w stosunku do gleby, dobrze rośnie praktycznie na każdym rodzaju gleby. Wymaga wilgotnego podłoża. Roślina odporna na szkodniki i choroby, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Jest bardzo odporna na mróz.
Wiosną należy krzew przyciąć nisko nad ziemią – zabieg ten skutecznie wpłynie na rozkrzewienie i obfite kwitnienie.

>>Przeczytaj też: Cięcie kwitnących krzewów liściastych. Poradnik cięcia

Tawuła Douglasa – zastosowanie

Tawuła Douglasa to krzew ozdobny sadzony w ogrodach, parkach i w zieleni miejskiej (może być sadzona przy drogach). Nadaje się do sadzenia pod wysokimi drzewami oraz przy brzegach oczek wodnych. Znakomicie nadaje się na żywopłoty nieformowane lub formowane oraz szpalery. Dobrze wygląda posadzona w grupach.

Poznaj inne tawuły:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.