Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Krzewy liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Tawlina jarzębolistna

Sorbaria sorbifolia
Kategoria: Krzewy liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawlina jarzębolistna pochodzi z północnej i północno-wschodniej Azji. W naszym kraju uprawiana jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Bardzo często nazywana jest sorbarią.

Tawlina jarzębolistna - opis

Tawlina jarzębolistna to krzew liściasty o rozłożystym, krzaczastym pokroju. Osiąga najczęściej od 1 do 3 m wysokości. Bardzo często tworzy odrosty i rozłogi korzeniowe, które szybko rozprzestrzeniają się pod ziemią. Pędy tawliny jarzębolistnej są dość grube i sztywne. Liście są złożone z 13-23 lancetowatych, piłowanych i zaostrzonych na końcach listków. Na początku okresu wegetacji liście są różowopomarańczowe, starsze liście stają się żółte, natomiast liście położone wewnątrz krzewu jasnozielone. Dzięki takiej różnicy kolorów liści krzew jest bardzo atrakcyjny. Okres kwitnienia tawliny przypada od czerwca do lipca. Kwiaty są niewielkie, pojawiają się na wierzchołkach pędów, mają biały kolor i zebrane są w bardzo gęste wiechowate kwiatostany. Owoce pojawiają się jesienią - są to drobne, brązowe mieszki.
Tawlina jarzębolistna jest chętnie odwiedzana przez owady; pszczoły, motyle.

Tawlina jarzębolistna - warunki uprawy

Tawlina jarzębolistna najlepiej rośnie w miejscu słonecznym bądź półcienistym. Ma nieduże wymagania glebowe. Jest łatwa w uprawie, dlatego polecana jest dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin. Bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przewiewnych. Jednak poradzi sobie również w gorszej glebie. Ma dużą tolerancję co do pH gleby, suszy i niskiej temperatury.

Tawlina jarzębolistna - pielęgnacja

Tawlina jarzębolistna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, zwłaszcza podczas dużych upałów. Raz na jakiś czas można ją przyciąć, ale nie jest to konieczne, jeśli nie zależy nam na konkretnym kształcie. Roślinę można rozmnażać przez odrosty korzeniowe, sadzonki oraz przez nasiona.

Tawlina jarzębolistna - zastosowanie

Tawlina jarzębolistna sprawdza się w parkach i ogrodach miejskich. To ciekawa propozycja na szpalery. Z racji swoich bujnych rozłogów idealnie sprawdzi się jako umocnienie wszelkiego rodzaju nasypów i skarp. Tawlina może być uprawiana w pojemnikach, stając się piękną ozdobą balkonu czy tarasu.

Poznaj odmianę tawliny jarzębolistnej 'Sem'

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.